اعلام نتایج آزمون استخدام آموزش و پرورش به‌صورت دوره‌ای و البته با تفاوت بسیار اندک، یک الی دو ماه پس از برگزاری آزمون انجام خواهد شد و اطلاعات تکمیلی مثل همیشه در پورتال رسمی سازمان سنجش و آموزش کشور در دسترس قرار می‌گیرد.

اعلام نتایج آزمون استخدام آموزش و پرورش یک فرایند مهم در سیستم آموزشی کشورهاست که به‌منظور انتخاب معلمان و کادر اجرایی در مدارس و مؤسسات آموزشی برگزار می‌شود. این آزمون به‌منظور ارتقاء کیفیت تدریس و پرورش در مدارس و بهره‌وری بهتر در زمینه آموزش و پرورش برگزار می‌شود. آزمون استخدامی آموزش و پرورش عموماً شامل مراحل متنوعی از جمله آزمون نظری، آزمون عملی، مصاحبه و ارزیابی شخصیتی می‌شود.

افراد متقاضی این آزمون می‌بایست مهارت‌ها، دانش و ویژگی‌های مناسب برای تدریس و مشارکت در امور آموزشی را اثبات کنند. آزمون استخدامی آموزش و پرورش معمولاً در سطوح مختلف آموزشی از دبستان تا دانشگاه برگزار می‌شود و داوطلبان باتوجه‌ به سوابق و تخصص‌های خود در سطوح مختلف انتخاب می‌شوند. این آزمون در تعیین کیفیت و استانداردهای آموزشی نقش مهمی ایفا می‌کند و به تحقق اهداف سیاست‌های آموزش و پرورش در کشورها کمک می‌کند. پس از برگزاری آزمون‌ها، عموماً امکان دریافت سوالات مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش میسر است.

 به همین منوال و در وبگاه سازمان سنجش، امکان بررسی اطلاعات و توضیحات خبری استخدام فرزندان فرهنگیان در آموزش و پرورش نیز وجود دارد.

 آزمون استخدام آموزش و پرورش

اعلام نتایج آزمون استخدام آموزش و پرورش 1402

در سال 1402، آزمون استخدامی آموزش و پرورش به دو عنوان شغلی یعنی آموزگاری و دبیری، به طور جداگانه برگزار شد. اعلام نتایج اولیه و نهایی هر یک از این آزمون‌ها نیز به صورت مجزا اعلام شد. داوطلبان آزمون استخدامی آموزگار ابتدایی می‌توانستند روز سه شنبه مورخ 30 خرداد ماه 1402 به سایت sanjesh.org مراجعه کنند تا اعلام نتایج اولیه را مشاهده کنند.

نتایج نهایی آزمون آموزگاری آموزش و پرورش از تاریخ 30 شهریورماه 1402 اعلام شد. اعلام نتایج دبیری در تاریخ 7 شهریور ماه 1402 صورت گرفت و نتایج نهایی آزمون دبیری نیز در روز چهارشنبه مورخ 26 مهر 1402 اعلام شد. این اعلام نتایج نهایی اهمیت بسیاری در مسیر استخدام معلمان و دبیران در سیستم آموزشی داشته و تعیین مسیر حرفه‌ای آن‌ها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. مدتی است که مقوله کمبود نیرو در آموزش و پرورش مطرح بوده و سیستم آموزشی کشور سعی در جذب نیروهای رسمی دارد. به جهت بررسی و اعلام نتایج آزمون استخدام آموزش و پرورش سال 1402 می‌توانید از طریق آموزشی که در این مورد در اختیارتان قرار می‌گیرد اقدام فرمایید.

مراحل دسترسی به کارنامه نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش

پس از این که نتایج به‌صورت سراسری اعلام شد، هر آزمون‌دهنده مکلف است که پرونده خود را مورد بررسی قرار داده و نسبت به ادامه روند ثبت‌نام و پذیرش اقدام فرماید. با انجام این مراحل، شما به نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1402 دسترسی خواهید داشت. لطفاً دقت کافی داشته باشید و اطلاعات مورد نیاز را به‌درستی وارد کنید.

برای دسترسی به کارنامه نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال 1402، شما می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. ابتدا به سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org مراجعه کنید.
 2. در صفحه اصلی سایت، در منوی اصلی گزینه “استخدامی متمرکز دستگاه های اجرایی” را پیدا کنید و بر روی آن کلیک کنید.
 3. سپس در لیست آزمون‌ها، بر روی لینک “سیستم کارنامه مرحله اول آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (مشاغل دبیری و هنرآموزی) سال 1402” کلیک کنید.
 4. در صفحه جدیدی که باز می‌شود، ممکن است گزینه‌های مختلفی وجود داشته باشد. شما باید بر روی “سیستم کارنامه مرحله اول آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (مشاغل دبیری و هنرآموزی) سال 1402” کلیک کنید.
 5. در مرحله بعد، ممکن است شما به گزینه “سایر آزمون های استخدامی” هدایت شوید. از این گزینه استفاده کنید. امکان بررسی کارنامه نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش از طریق ارائه کد پیگیری، شماره پرونده و یا اطلاعات هویتی وجود دارد.
 6. حالا ممکن است شما به صفحه‌ای برسید که اطلاعات خواسته شده را باید وارد کنید تا به نتایج آزمون دسترسی پیدا کنید. اطلاعات خواسته شده را به دقت وارد کرده و سپس به صورت کامل فرآیند را انجام دهید.

آزمون استخدام آموزش و پرورش

مراحل دسترسی به نتایج نهایی آموزگاری 1402

برای مشاهده نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری ابتدایی و آموزگاری استثنائی در سال 1401، می‌توانید به تناسب مراحل ذیل عمل کنید:

 1. وارد سایت سازمان سنجش به نشانی sanjesh.org شوید.
 2. در صفحه اصلی سایت، به دنبال گزینه “سایر آزمون های استخدامی” بگردید و بر روی آن کلیک کنید.
 3. در مرحله بعد، در لیست آزمون‌ها، گزینه “سیستم کارنامه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش آموزگار ابتدایی و آموزگار استثنائی سال 1401” را انتخاب کنید.
 4. سپس بر روی لینک فعال “سیستم کارنامه نهایی آزمون استخدامی وزارت آموزش و پرورش (شغل آموزگار ابتدایی و استثنائی)” کلیک کنید.
 5. در این مرحله، شما ممکن است به یک فرم ورود اطلاعات هدایت شوید. یکی از فیلدها را پر کرده و اطلاعات مورد نیاز را به دقت وارد کنید.

پس از انجام این مراحل، شما به نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزگاری ابتدایی و استثنائی در سال 1401 دسترسی خواهید داشت. لطفاً توجه داشته باشید که باید اطلاعات مربوط به شما را در فرم ورود اطلاعات به درستی وارد کنید تا بتوانید نتایج را مشاهده کنید.

کارنامه استخدامی آموزش و پرورش 1402

کارنامه استخدامی آموزش و پرورش 1402 نمایانگر مرحله مهمی در فرایند جذب کادر آموزشی در سیستم آموزشی کشور بوده و پس از آن معمولاً آزمون‌های ثانویه و مصاحبه انجام می‌گردد. این آزمون برای شغل‌های آموزگاری و دبیری برگزار شده و نتایج آن به‌صورت مرحله‌به‌مرحله اعلام شد. ابتدا نتایج اولیه برای آموزگاری ابتدایی منتشر شد و سپس نتایج نهایی این شغل اعلام گردید.

اما در مورد دبیری، تاریخ اعلام نتایج نهایی به تاریخ 7 شهریور ماه موکول شد. این کارنامه‌ها اهمیت بسیاری در تعیین مسیر حرفه‌ای معلمان و دبیران داشتند و نشان دهنده توانمندی و شایستگی افراد برای تدریس و اجرای وظایف آموزشی بودند. اعلام نتایج این آزمون‌ها به داوطلبان این فرصت را می‌دهد تا مسیر حرفه‌ای خود را در حوزه آموزش و پرورش پیگیری کنند و به بهبود کیفیت تدریس و آموزش کمک کنند.

اعتراض نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش

زمان‌بندی اعتراض به نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1402 به‌تفصیل بر اساس یک برنامه زمان‌بندی توسط سازمان سنجش و سازمان‌های استخدامی اعلام گردیده است و باتوجه‌ به خبر آن:

برای عنوان شغلی “آموزگاری و کودکان استثنائی”:

 • اعتراض به نتایج اولیه: از تاریخ 30 خرداد تا 9 تیر ماه 1402.
 • اعتراض به نتایج نهایی: تا 48 ساعت پس از اعلام نتایج، به مدت 20 روز امکان اعتراض وجود دارد.

برای عنوان شغلی “دبیری و هنرآموزی”:

 • اعتراض به نتایج اولیه: از تاریخ 7 شهریور ماه 1402 به مدت 10 روز.
 • اعتراض به نتایج نهایی: در مهرماه 1402 امکان اعتراض وجود دارد.

اعتراض به نتایج آزمون فرصتی برای افراد است که اعتقاد دارند در ارزیابی نهایی یا اعلام نتایج اشتباهی رخ‌داده است یا مشکلی در فرآیند اجرای آزمون و تصحیح پاسخ‌ها وجود دارد.

بعد از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش چه کنیم؟

مرحله بعد از اعلام نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش برای قبول‌شدگان نهایی شامل تدابیر مهمی می‌شود. پس از اعلام نتایج نهایی، افراد قبول شده برای تشکیل پرونده استخدامی، انجام معاینات پزشکی، آزمایش‌های مورد نیاز و اخذ معرفی‌نامه به‌منظور گواهی عدم سوء پیشینه و سایر مراحل مرتبط باید به اداره کل آموزش و پرورش استان خود مراجعه کنند. این مراحل از اهمیت بسیاری برای تأیید و تحقق استخدام نهایی افراد در سیستم آموزش و پرورش برخوردار است.

در این مرحله، اطلاعات و مدارک لازم جهت انجام معاینات پزشکی و آزمایش‌ها به افراد ارائه می‌شود. همچنین، افراد باید معرفی‌نامه‌ای که تایید سوء پیشینه نداشتن آنها را تضمین می‌کند، دریافت کنند. این مراحل نهایی به‌منظور تعیین وضعیت پزشکی و سوء پیشینه افراد و همچنین تایید نهایی اعتبار استخدام اجرا می‌شوند.

اقدامات لازم برای پذیرفته‌شدگان آزمون آموزش و پرورش

باتوجه‌ به روند پس از آزمون استخدامی آموزش و پرورش در سال 1402 که توسط آموزش و پرورش هر استان اعلام می‌شود، پذیرفته‌شدگان باید اقدامات مذکور را انجام دهند. معمولاً این اطلاعات در کارنامه استخدامی آموزش و پرورش 1402 و پیوست آن در دسترس قرار خواهد گرفت:

 1. دعوت به مصاحبه: پذیرفته‌شدگان به مصاحبه آزمون استخدامی آموزش و پرورش دعوت می‌شوند. در این مصاحبه، ممکن است به موارد مرتبط با شغل و تخصص خود پاسخ دهند و از صلاحیت‌های عمومی‌شان بررسی شود.
 2. معاینات اولیه پزشکی: پس از مصاحبه، پذیرفته‌شدگان باید معاینات پزشکی اولیه را انجام دهند تا صحت و سلامتی آنها برای شغل مورد نظر بررسی شود.
 3. بررسی صلاحیت‌های عمومی گزینش: این مرحله ممکن است شامل بررسی صلاحیت‌های عمومی و مهارت‌های لازم برای شغل انتخابی باشد.
 4. مصاحبه حضوری: در این مرحله، مصاحبه حضوری با مسئولان یا کارشناسان آموزش و پرورش انجام می‌شود تا اطلاعات بیشتری در مورد تخصص و توانایی‌های پذیرفته‌شدگان به دست آید.
 5. بازنویسی: اگر نیاز به بازنویسی مدارک یا اطلاعات وجود داشته باشد، پذیرفته‌شدگان باید اقدامات لازم را انجام دهند.

پس از انجام این مراحل و ارزیابی نهایی، پذیرفته‌شدگان به شغل مورد نظر استخدام می‌شوند و مشخصات آنها توسط آموزش و پرورش هر استان اعلام می‌شود.

البته لازم به توضیح است که تمامی این مراحل ممکن است به تفکیک هر سال پس از اعلام نتایج آزمون استخدام آموزش و پرورش 1402، متفاوت از سال قبل برگزار گردد و آزمون‌دهنده موظف است که مفاد آن را از طریق وب‌سایت و پورتال‌های خبر رسانی دولت و سازمان آموزش و پرورش دریافت کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *