آزمون‌های استخدامی متعددی هرساله در کشور برگزار می‌شود که از طریق آنان افراد بسیاری به استخدام دولت در‌می‌آیند. برای شرکت و قبولی در این آزمون‌ها استفاده از یک منبع کامل مانند نمونه سوالات استخدامی حرف اول را می‌زند. یکی از پرطرفدارترین آزمون‌ها آزمون استخدامی وزارت بهداشت که همه روزه افراد بسیاری پیگیر اخبار آن هستند.

مهم‌ترین اخبار استخدامی وزارت بهداشت

موفقیت در آزمون استخدامی وزارت بهداشت راه پرپیچ و خمی است که با تلاش و پشتکار و بهره‌گیری از یک منبع مطالعاتی کامل مانند نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت هموار می‌شود.

وزارت بهداشت هرساله از طریق برگزاری آزمون اقدام به جذب پرستار و بهورز می‌کند که این امر را از طریق انتشار خبر از طریق سایت‌های معتبر انجام می‌دهد. شما می‌توانید به‌راحتی اخبار استخدامی وزارت بهداشت را از طریق ایران سوال پیگیری کنید.

در ادامه به مهم‌ترین اخبار استخدامی وزارت بهداشت اشاره خواهیم کرد.

خبر 13 اردیبهشت 1402: خبر استخدام تعدادی زیادی ماما در وزارت بهداشت

به گزارشی که توسط خبرگزاری مهر صورت گرفت، بهرام عین‌اللهی گفت: برای اجرای طرح سلامت خانواده تعداد بالایی از ماماها استخدام خواهند شد که با آن‌ها قرارداد هم خواهیم بست.

بهرام عین‌اللهی افزود: در سازمان وزارت بهداشت بسته‌های تشویقی وجود دارد که این بسته‌ها در تمامی رده‌های سلامت خانواده موجود است و در نهایت با درنظر گرفتن راندمان مشخص افراد در هر رده‌، بسته‌های تشویقی را برای همکاران ماما، پزشک عمومی و… خواهیم داشت.

وزیر بهداشت روی موضوع سلامت به شدت تاکید کرد و گفت: برای اینکه بتوانیم نیازهای بهداشتی و درمانی را تامین کنیم باید به دو مورد نیروی انسانی کافی و همچنین بیمارستان کافی توجه کنیم و زیرساخت‌ها را در این موارد تقویت کنیم تا بستری فراهم شود که مردم جامعه بتوانند بهترین و راحت‌‌ترین دسترسی‌ها را داشته باشند.

عین‌اللهی در ادامه گفت: طرح سلامت خانواده را در دو استان مازندران و فارس به صورت آزمایشی فراهم کردیم که در این طرح دو هدف بزرگ در نظر گرفتیم و آن هم تأمین بهداشت جامعه و همچنین تأمین مسائل درمانی مدنظر است.

وزیر بهداشت روی کمک مراقبان بهداشت و بهورزان برای پیشرفت مسائل بهداشتی تاکید کرد و گفت: در این طرحی که در نظر گرفته شده است مراقبان بهداشت و بهورزان موظف هستند با رجوع کردن خانه به خانه و با دریافت کد ملی هر فرد، پرونده سلامت برای افراد تشکیل دهند و اگر در این بین فردی هم دچار بیماری بود، با کمک پزشکان طرف قرارداد مراحل درمانش انجام شود.

عین‌اللهی مجدد در راستای صحبت‌های خود در مورد پزشکان طرح سلامت تاکید کرد: پزشکان طرف قرارداد طرح سلامت خانواده، پزشک عمومی هستند و در صورتی که بیمار مجبور به درمان تخصصی بود باید به پزشک متخصص انتقال داده شود.

وزیر بهداشت در انتها یادآور شد: این طرح در آغاز با اولویت مناطق محروم انجام شده است و در ادامه در استان‌های دیگر اجرایی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

ویروس قبول نشدن تو آزمون‌ استخدامی وزارت بهداشت شایع شده! ایران سوالیا نمی‌گیرن!

خبر 11 اردیبهشت 1402: اخذ مجوز استخدام 2 هزار بهورز و 8 هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت

به نقل از خبرگزاری ایسنا، رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت از اخذ مجوز جذب تعداد دو هزار بهورز و هشت هزار نیروی انسانی جدید در وزارت بهداشت خبر داد.

رییس مرکز مدیریت شبکه وزارت بهداشت در سخنان خود راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت به ۳۹۰۰ پروژه بهداشتی که در سال گذشته شروع شد و تعداد ۳۰۵۰ پروژه تا پایان مرداد سال جاری پایان می‌یابد اشاره کرد و گفت مجوز جذب 2 هزار بهورز هم در همین راستا اخذ شده است.

مصطفی رضایی در نشست خبری که به مناسبت هفته سلامت انجام شد اعلام کرد: برای کمک به اقتصاد خانوارها در کشور و همچنین کاستن هزینه‌ها به سه روش می‌توان به مردم کمک کرد. در وهله اول با افزایش سطح سواد سلامت مردم، عواملی که منجر به ابتلای بیماری‌های غیرواگیر می‌شوند را کاهش خواهیم داد. در بخش بعدی می‌توانیم با شناسایی به موقع بیماری‌های غیرواگیر، به موقع برای درمان اقدام کنیم. از طرف دیگر هم در قالب برنامه پزشکی خانواده وقتی با نظام ارجاع بیمار به سطح بالا ارجاع داده می‌شود، متخصص پسخوراند را به تیم سلامت ارائه می‌دهد و تیم سلامت موظف است تا مسائل فرد را پیگیری کند و تمامی این موارد باعث می‌شود که بیمار سردرگم نشود که کاهش هزینه هم در پی خواهد داشت.

رضایی در انتها گفت: تامین کردن ملزومات و همچنین زیرساخت‌های ارائه خدمات اصلی‌ترین وظیفه ما است. در سال گذشته منابع و وسایل نقلیه برای مناطق محروم و روستایی را تامین کردیم و ۳۹۰۰ پروژه در سال 1401 شروع شد که ۳۰۵۰ پروژه آن تا پایان مرداد ماه امسال به سرانجام می‌رسد. همچنین مجوز جذب ۲۰۰۰ بهورز و ۸۰۰۰ نیروی جدید را هم گرفتیم که بتوانیم نیروی انسانی مورد نیاز خود را تامین و تقویت کنیم. 

منبع: خبرگزاری ایسنا

خبر 5 اردیبهشت 1402: استخدام 12 هزار پرستار در سال جاری

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، معاون پرستاری وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور راجع به راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد: تعداد 12 هزار پرستار در سال 1402 جذب می‌شوند.

عباس عبادی در مصاحبه اختصاصی ای که با یکی از خبرنگاران خبرگزاری صدا و سیما داشت گفت: در اسفند سال 1401 مجوز استخدام 25 هزار نیروی انسانی از سوی سازمان امور اداری و استخدامی کشور به وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی داده شد که نیمی از این تعداد پرستار هستند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت گفت که درخواست سازمان وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور نزدیک به ۳ الی ۴ برابر این تعداد تایید شده بود که در حال حاضر مجوز استخدام در سه قسمت درمانی، پیش بیمارستانی و همچنین؛ بخش بهداشت داده شده است.

وی در ادامه گفت: تعداد ۱۴ هزار نیروی انسانی در بخش درمان استخدام می‌شوند که از این تعداد حدود ۸ هزار و ۸۸۰ نفر پرستار و ۲۷۵ نفر هم بهیار هستند.

او همچنین ادامه داد: برای اورژانس‌های پیش بیمارستانی تعداد ۳ هزار و ۵۰۰ نفر استخدام خواهند شد که یک بخش از این افراد پرستار و بخشی دیگر هم متخصصان هوشبری هستند و لازم به ذکر است که بیشتر آن‌ها کارشناسان فوریت‌های پزشکی هستند.

آقای عبادی در انتها یادآور شد: اولویت در قسمت بهداشت با مراقبان سلامت است که پرستاران هم بخشی از آن به حساب می‌آیند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

خبر 4 اردیبهشت 1402: اختصاص جذب حدود 10 هزار نفر به پرستاران از ظرفیت 25 هزار نفری وزارت بهداشت

طبق اخبار استخدام وزارت بهداشت و به نقل از خبرگزاری تسنیم، معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد: از سهمیه جذب 25 هزار نفری که برای وزارت بهداشت در نظر گرفته شده بود، تعداد 10 هزار نفر به پرستاران اختصاص داده شد.

عباس عبادی گفت:‌ برای سال جاری توانستیم مجوز جذب 25 هزار نفر در وزارت بهداشت را بگیریم که از این تعداد 8800 نفر به پرستاران مربوط می‌شود.

او به جذب حدود 500 نفر بهیار در سال جاری خبر داد و افزود: در بخش بهداشت 8000 و همچنین در بخش فوریت‌‌های پزشکی هم تعداد 3500 نفر از طریق آزمون استخدامی جذب خواهند شد که البته شرایط جهت جذب پرستاران هم مهیا است. در این بین بخشی از پرستاران می‌‌توانند در خدمات پیش‌ بیمارستانی جذب و مشغول به کار شوند و بخشی دیگر از پرستاران هم در صورت تمایل می‌توانند در برنامه پزشکی خانواده به عنوان مراقب سلامت به فعالیت بپردازند.

عبادی راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت در ادامه اعلام کرد: به صورت کلی در سال جاری بیش از 10 هزار نفر از پرستاران می‌توانند در وزارت بهداشت جذب شوند که تعداد 8800 نفر آن‌ها مستقیما در قسمت پرستاری و باقی آن‌ها در بخش‌‌های بهداشت و فوریت پزشکی استخدام می‌‌شوند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در زمینه وضعیت اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری گفت:‌ با قرار گرفتن تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در سرانه سلامت، بودجه سالانه اجرای این قانون متغیر خواهد بود و پرداختی به پرستاران بر اساس عملکرد آن‌ها و همچنین اسنادی که در سازمان‌های بیمه پذیرش می‌شود؛ انجام خواهد شد و پرداخت‌ها به میزان پذیرش بیمار در بیمارستان‌ها و عملکرد پرستاران بستگی خواهد داشت.

او در ادامه گفت:‌ سازمان برنامه و بودجه تقریباً 65 درصد بودجه اجرای قانون تعرفه‌گذاری را تا اسفندماه 1401 به سازمان‌های بیمه کننده پرداخت کرده بود و بخشی هم باقی ماند که امید داریم بعد از قبول اسناد ماه‌های آخر سالی که گذشت، نوبت سوم پرداخت تعرفه را خدمت پرستاران داشته باشیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

خبر 4 اردیبهشت 1402: خبر کمبود بیش از 100 هزار پرستار در کشور

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری تسنیم، رئیس سازمان نظام پرستاری راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد: در کشور با کمبود نیروی بیش از 100 هزار نفری پرستار مواجه هستیم که مجوز استخدام تعداد 25 هزار نیروی کادر درمان برای وزارت بهداشت صادر شده است اما اینکه چه تعدادی جذب پرستار داشته باشیم در حال حاضر مشخص نیست.

آقای میرزابیگی در گفت و گویی که با خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم داشت درخصوص آخرین وضعیتی که در مورد اجرای قانون‌های تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری وجود داشت گفت: اصل قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که وجود دارد از نظر ما اصلاً به اجرا درنیامد و فعلا فقط یک الی دو پرداخت انجام شده است و آن هم تحت تأثیر مطالبات جامعه پرستاری از وزارت بهداشت بود. زمانی می‌توان گفت کلیات قانون اجرا شده است که تعرفه خدمات پرستاری در قالب دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌های ابلاغی از جانب شورای عالی بیمه سلامت پرداخت شود.

وی در ادامه صحبت‌های خود بیان کرد: خدمات پرستاران باید در سیستم HIS بیمارستان‌ ها به ثبت برسد و همچنین این خدمات طبق ارزش نسبی تعریف شده پرداخت شود و درآمدی که از ثبت خدمات پرستاری به‌دست می‌آید به پرستاران پرداخت شود و قسمتی از این درآمد هم صرف بیمارستان شود ولی متاسفانه شاهد این اتفاق نبودیم و این موضوع یعنی قانون تعرفه‌گذاری پرستاران به اجرا درنیامده و پرداختی‌های علی‌الحساب توجیه کننده اجرای قانون نیست.

وی در انتها تأکید کرد: در حال حاضر نیاز به بیش از 100 هزار نفر نیروی پرستاری برای جبران کمبود نیروی پرستار داریم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

خبر 27 فروردین 1402: صدور مجوز استخدام 25 هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت و برگزاری آزمون در روزهای آتی

بهروز رحیمی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در گفت و گویی که با خبرگزاری فارس داشت در خصوص برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت گفت: با مذاکرات و همچنین پیگیری‌های زیادی که در سال قبل از سازمان اداری و استخدامی انجام شد مجوز استخدام برای تعداد 25 هزار و 100 نیروی انسانی صادر شده است که توزیع آن‌ها برای همه شهرهای کشور است و امید داریم سازمان برنامه و بودجه هرچه سریع‌تر منابع آن را تامین کند.

او در میان صحبت‌های خود بیان کرد که توزیع نیروهای استخدامی جدید برای پروژه‌های جدید است و در ادامه گفت: در حوزه بهداشت، درمان، فوریت‌های پزشکی و مامایی نیروها استخدام خواهند شد و در این آزمون نگاه ویژه‌ای به حوزه بهداشت داریم. لازم به ذکر است که فرصت بومی‌گزینی را در آزمون پیش رو برای داوطلبان فراهم کردیم و همچنین همکارانی که در دوران کرونا شاغل بودند اعم از نیروهای ۸۹ روزه، شرکتی و قراردادی و نیروهای طرحی شاغل در دوران کرونا دارای سهمیه می‌شوند تا بتوانیم نگرانی آن‌ها را رفع کنیم.

رحیمی با اشاره به اینکه آزمون طی روزهای آتی برگزار خواهد شد ادامه داد: از این تعداد ۹۰۰۰ نفر پرستار هستند، ۸۰۰۰ نیروی بهداشتی، ۳۵۰۰ نیروی فوریت پزشکی است و ما از ظرفیت درون وزارت بهداشت برای تقویت زیرساخت‌های نظام سلامت استفاده خواهیم کرد تا بتوانیم برنامه پزشکی خانواده را به خوبی پیش ببریم.

منبع: خبرگزاری فارس

خبر 24 فروردین 1402: انتشار دفترچه آزمون استخدام وزارت بهداشت در نیمه اول خرداد 1402

اخبار استخدام وزارت بهداشت به نقل از سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، مدیر روابط عمومی این معاونت حاکی از این است: برای تعداد 25 هزار و 100 نفر در وزارت بهداشت مجوز استخدام گرفته شد و دفترچه راهنمای آزمون استخدامی وزارت بهداشت هم در دهه اول خرداد ماه منتشر می‌شود.

کریم خانی مدیر روابط عمومی این معاونت راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: در صورت تامین اعتبار از سمت سازمان برنامه و بودجه و طبق وعده‌هایی که از قبل بوده امید داریم که آزمون استخدامی وزارت بهداشت در بهار 1402 برگزار شود.

او در ادامه صحبت‌هایش گفت: دفترچه آزمون در دهه اول خرداد ماه سال جاری منتشر خواهد شد که اگر اینطور شود، برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت هم در دهه پایانی خرداد ماه خواهد بود.

مدیر روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت به جانفشانی‌های مدافعان سلامت در دوران کرونا اشاره کرد و افزود: در مقابل هر ماه خدمت در بخش کرونا 2 امتیاز و در مجموع 20 امتیاز در آزمون پیش رو برای این افراد لحاظ خواهد شد.

منبع: سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور

خبر 5 فروردین 1402: خبر برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت با امتیاز ویژه برای پرستاران

به گزارش سایت استخدامی ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر داد: مجوز برای جذب تعداد 25 هزار نیرو در وزارت بهداشت صادر شده که به زودی آزمونی در همین خصوص برای جذب نیرو برگزار می‌شود و امتیازات بسیار ویژه ای هم برای پرستارانی که در دوران کرونا مشغول به کار بودند در نظر گرفته شده است.

عباس عبادی معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور مجددا تاکید کرد: تمامی پیگیری‌های انجام شده گویای این است که بالاترین نرخ جذب نیروی انسانی در مقایسه به دوره‌های قبل مربوط به جامعه پرستاری می‌شود.

به گزارش ایسنا و به نقل از وبدا، متن نامه دکتر عباس عبادی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا کُونُوا قَوَّامِینَ لِلَّهِ شُهَدَاءَ بِالْقِسْطِ ۖ وَلَا یَجْرِمَنَّکُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ عَلَیٰ أَلَّا تَعْدِلُوا ۚ اعْدِلُوا هُوَ أَقْرَبُ لِلتَّقْوَیٰ

جامعه خدوم و فداکار پرستاری کشور

با سلام و تحیت

سال نو را که با ماه مبارک رمضان آمیخته و تابلوی دو بهار قرآن و طبیعت را بر تارک خود دارد، به یکایک شما همکاران عزیز تبریک عرض می‌کنم و سلامتی توام با توفیقات روزافزون‌تان را در سال جدید آرزو دارم.

مشهور است که دو نفر رابه جایی می‌بردند؛ نفر سوم خود را به میان آن‌ها انداخت و گفت:« ما سه نفر را کجا می‌برید؟!»

حکایت بیانیه محمد میرزابیگی – رئیس سازمان نظام پرستاری – است که در رفتاری نمایشی در آستانه انتخابات نظام پرستاری و فرار به جلو برای گریز از پاسخگویی به پرستاران و کتمان بی عملی خود می‌کوشد دستاوردهای دولت مردمی را از یک سو تخریب کرده و اندک جلوه دهد و همزمان از سوی دیگر تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری را که کمترین نقشی در فرایندهای حقوقی و اجرایی آن نداشته، به نام خود فاکتور کند. میرزابیگی پس از ۱۵ سال سکوت در قبال اجرا نشدن «قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری» – که اتفاقا وی در این ۱۵ سال یا معاون پرستاری وزارت بهداشت و یا رئیس سازمان نظام پرستاری بوده – و با آن که عملکرد مؤثری در احقاق حقوق پرستاران نداشته، همزمان با اجرای قانون مصوب سال ۱۳۸۶ در سال ۱۴۰۱ توسط وزارت بهداشت دولت مردمی، ادعای میانداری دارد و می گوید ما سه نفر را کجا می برید؟

بیهوده نیست که می گویند دولت آیت الله رئیسی ، لال ها را شفا می‌دهد. بالغ بر ۱۵ سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری در مجلس می گذرد. اگر محمد میرزابیگی و هم‌طیفانش اراده‌ای بر اجرای آن داشتند، تعرفه‌گذاری را در این یک دهه و نیم عملیاتی می‌کردند. پس چرا آنقدر تعلل کردند تا رهبر فرزانه انقلاب شخصا به این موضوع وارد شوند و دولت سیزدهم به واسطه حجیت امر و کلام ایشان، قانون مذکور را با دست کم دو نوبت پرداخت به پرستاران اجرا کند؟

جامعه آگاه و فرهیخته پرستاری به خوبی تشخیص می‌دهد که راه دفاع از حقوق صنف مترقی و متخصص پرستاران گفت و گو و تعامل با دولت و حاکمیت است و هیاهو، جنجال و رفتارهای نمایشی باب میل دشمنان نظام نه فقط سودمند نیست بلکه می‌تواند وهن پرستاران را موجب شود؛ به ویژه آن که شأن پرستار اقتضا دارد تا از ادبیاتی مستدل، مستند و توام با متانت و عقلانیت در دفاع از حقوق او استفاده شود و مگر نه آن که شیخ اجل، سعدی فرمود:

دلایل قوی باید و معنوی

نه رگهای گردن به غایت قوی

همچنین جامعه خدوم پرستاری تصدیق می کنند که:

۱. برای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دولت سیزدهم، مهم‌ترین اولویت پس از ارائه خدمات سلامت به جامعه، توسعه سرمایه انسانی نظام سلامت و تقویت انگیزه و اراده یکایک ایشان بوده است. گواه این ادعا عملیاتی کردن جذب و استخدام ۵۲ هزار نیروست که بیش از ۴۰ درصد آنان را همکاران گروه پرستاران تشکیل داده‌اند. گواه دیگر نیز آن که بالغ بر ۶۷ هزار نفر از کارکنان سلامت با استفاده از ظرفیت قانون ایثارگران تبدیل وضعیت شدند که از این جمعیت بیش از ۱۲ هزار نفر از گروه پرستاری بوده‌اند.

افزون بر این‌ها از سازمان امور اداری و استخدامی مجوز ۲۵هزار جذب جدید اخذ شده است که برای تحقق آن به زودی آزمونی استخدامی با امتیاز ویژه برای پرستاران عزیز شاغل در دوره همه گیری کووید ۱۹ و در بخش‌های مرتبط با این بیماری برگزار می‌شود همچنین مصوبه تبدیل وضعیت کارکنان دولت در مجلس شورای اسلامی در حال پیگیری است که امید است با اجرایی شدن آن گشایش‌های چشمگیری در جذب و استخدام پرستاران خدوم و شایسته دهه هفتادی روی دهد.

مجموعه این اقدامات، حاکی از بالاترین نرخ جذب نیروی انسانی به ویژه از جامعه پرستاری در مقایسه با ادوار گذشته است که علاوه بر آن رایزنی‌های گسترده برای جذب و استخدام شمار بیشتری از پرستاران همچنان و بدون جنجال و نمایش مطالبه گری با سازمان‌های ذیربط ادامه دارد.

۲. بالغ بر ۱۵ سال از تصویب قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری می گذرد. دولت‌های گذشته و وزرای بهداشت قبل اگر اراده ای بر اجرای آن داشتند، این قانون را طی این همه سال و قبل از تشکیل دولت سیزدهم عملیاتی می‌کردند و حال آن که چنین نشد بلکه به دنبال تاکید رهبر فرزانه انقلاب و با توجه به حجیت امر ایشان، عزم جدی برای تعرفه‌گذاری در وزارت بهداشت دولت سیزدهم شکل گرفت و نهایتا به اجرای این قانون انجامید، به طوری که در نیمه نخست سال ۱۴۰۱ زیر ساخت‌های اولیه اجرای قانون تأمین شد و در نیمه دوم همین سال با حداقل دو نوبت پرداخت به همکاران عزیز به اجرا در آمد.

بدیهی است اجرای هر قانونی در بدو امر با چالش‌هایی رو به روست که دریافت بازخورد از ذینفعان و سنجش ساز و کارهای عملیاتی شدن آن به اصلاح و تکمیل فرایندها خواهد انجامید. بر این نکته باید افزود که غلبه بر چالش‌های مذکور در گرو اقدام سایر دستگاه‌های اجرایی نیز هست تا با پشتیبانی مناسب از وزارت بهداشت به اجرای بهینه قانون کمک کنند.

در پایان ضمن تکذیب بیانیه نمایشی و خودنمایانه محمد میرزابیگی، به خانواده فرهیخته و بزرگ پرستاران کشور اطمینان می‌دهیم که وزارت بهداشت و معاونت پرستاری این وزارتخانه، خانه پرستاران شریف ایران اسلامی است و خادمان آنان در این خانه از هیچ کوششی برای تأمین و تضمین حقوق معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پاسخ به نوشتار محمد میرزا بیگی که در آن اتهاماتی را متوجه نظام سلامت کشور کرده بود، نوشت:«دو نفر را با خود به جایی می بردند؛ نفر سوم خود را به میان آن‌ها انداخت و گفت:«ما سه نفر را کجا می برید»؟!حکایت بیانیه میرزابیگی، حکایت آن نفر سوم است». این صنف خدوم که حق بزرگی به گردن ملت ایران دارند، دریغ نخواهند کرد.

خبر 15 اسفند 1401: سهمیه 50 درصدی بهداشت و درمان و 5 هزار پرستار در استخدام وزارت بهداشت

به گزارش ایران سوال در مورد اخبار استخدام وزارت بهداشت و به نقل از خبرگزاری دانشجو، رئیس کل سازمان نظام پرستاری خبر داد: از تعداد جذب 25 هزار نفر نیرویی که قرار است در وزارت بهداشت داشته باشیم، 50 درصد به نیرو‌های بهداشت و درمان مربوط می‌شوند و تنها 5 هزار نفر مربوط به پرستاران است.

محمد میرزابیگی، رئیس کل سازمان نظام پرستاری گفت: مجوز استخدامی برای تعداد بیش از ۵۲ هزار نیرو جهت جذب در سازمان وزارت بهداشت گرفته شد، ولی از سال ۹۹ تا به حال موضوع جذب اختصاصی را در این سازمان نداشتیم.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری به لیست اخبار استخدام وزارت بهداشت اضافه کرد: سازمان وزارت بهداشت موضوع مهم مشمولین تغییر وضعیت در قانون کارکنان دولت را پیگیری کرده تا نیرو‌های وزارت بهداشت را شامل شود.

میرزابیگی در ادامه تصریح کرد: جهت جذب ۲۵ هزار نفر در سازمان وزارت بهداشت توافق‌هایی انجام شده که بیشتر در راستای تخت‌هایی که در بیمارستان‌ها توسعه یافته است.

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با انتقاد از نگاه نامناسب به اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری، گفت: پرداختی روز پرستاران به هیچ وجه به اجرای تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری مربوط نبود.

وی به استخدام نیرو‌های طرحی و تاکید بر این کار اشاره کرد و گفت: حرف ما این است که سازمان وزارت بهداشت و سازمان امور استخدامی به سخن و تاکیدی که رهبری معظم انقلاب اسلامی و همچنین ریاست جمهوری درخصوص جذب حدود ۱۸ هزار پرستار دوران کرونا که از کار دور افتاده اند داشت اقدامی انجام نمی‌دهد.

او در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت که در مورد اجرای قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری شرمنده پرستاران هستیم و سازمان برنامه و بودجه بحث تعرفه‌گذاری را در رسانه بودجه قرار داده است‌.

میرزابیگی به مسائل درحال پیگیری اشاره کرد و گفت: بحث جذب و استخدام نیرو‌های طرحی که در دوران کرونا فعال بودند در دستور کار قرار گرفت و تمام تلاش‌مان این است تا این افراد به کار خود برگردند.

وی در پایان گفت: مورد دیگری که وجود دارد موضوع فوق العاده خاص است که در حال پیگیری است.

منبع: خبرگزاری دانشجو

خبر 13 اسفند 1401: لزوم جذب 60 الی 70 هزار نیرو در وزارت بهداشت

یکی از اعضا کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد: باید ظرفیت استخدام برای وزارت بهداشت را افزایش دهند و جذب تعداد 60 تا 70 هزار نیرو در سازمان وزارت بهداشت لازم است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری مهر، سید محمد پاک مهر، در بیستمین نشست شورای عالی نظام پرستاری گفت: قانون تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری اجرا و شروع شده است و مجلس هم اجرای بدون نقص این قانون را پیگیری می‌کند. ما از شیوه اجرا و تأمین اعتبارات وزارتخانه برای قانون تعرفه‌گذاری ها گله داریم و در همین مورد هم باید با وزارت بهداشت جلسه ای داشته باشیم تا مراتب گلایه‌مندی خود را اعلام کنیم.

او همچنین در ادامه گفت: رئیس سازمان نظام پرستاری با قاطعیت هرچه تمام تر از حقوق پرستاران در جلسات مجلس دفاع خواهد کرد و موضوع استخدام پرستاران را هم به خوبی در مجلس بیان کرده است.

پاک مهر اظهار کرد: سازمان امور استخدامی اعلام کرد که در مرحله اول برای حدود ۲۵ هزار نیروی انسانی مجوز استخدام داده شده که این تعداد برای ۱۲ هزار تخت جدید بیمارستانی و ۱۷ هزار بازنشسته پرستاری به شدت کم است.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: باید ظرفیت بیشتری را جهت استخدام پرستاران قرار دهند، چرا که تعداد خیلی زیادی از پرستاران ما در زمان همه‌گیری ویروس کرونا در معرض مبارزه با این بیماری سخت بودند و از جان خودشان در این راه مایه گذاشتند.

پاک مهر ادامه داد: اگر قرار بر این باشد که تعداد ۲۵ هزار نیرو جذب این سازمان شود بهتر است یک سهمیه مشخص به پرستارانی که در زمان کرونا به مردم خدمت کردند اختصاص داده شود و اگر معیار گزینش برای این افراد فقط همین آزمون باشد در واقع حق آن‌ها ضایع خواهد شد، به همین جهت باید توجه داشته باشیم که جذب تنها ۲۵ هزار نیرو خیلی خیلی کم است و لازم است حداقل ۶۰ الی ۷۰ هزار نیرو جذب شوند.

وی درخصوص اجرای آئین نامه فوق العاده خاص گفت: در سال ۱۳۹۹ بحث فوق العاده خاص عنوان شد و در تبصره ۱۲ و ۱۷ دو پیشنهاد دادیم که دلیلش هم این بود اگر در جایی اجازه مطرح کردنش را ندادند بتوانیم در جای دیگری فرصت بیان را داشته باشیم. اما در تبصره ۱۲ نوشتند که مغایر با برنامه ششم است و تأمین اعتبار آن اضافه بر سقف بودجه است. به همین دلیل زمانی که موضوع فوق العاده خاص مطرح می‌شود ما باید بررسی کنیم و ببینیم که قابلیت اجرای آن به چه شکل است.

منبع: خبرگزاری مهر

خبر 10 اسفند 1401: خبر اعطای 25 تا 30 هزار مجوز استخدام به وزارت بهداشت

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، رئیس کل سازمان نظام پرستاری در باب اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد: تعداد 25 تا 30 هزار مجوز استخدام به وزارت بهداشت تعلق گرفته است و همچنین از تبدیل وضعیت پرستاران شرکتی و تبصره‌ای در سال آینده خبر داد.

محمد میرزابیگی در جلسه ای مشترک که بین مدیران پرستاری دانشگاه‌های علوم پزشکی و هیئت مدیره‌های نظام پرستاری خوزستان که در ۹ اسفند ماه در بیمارستان علوی آبادان برگزار شد، گفت: خوشبختانه مسئله تبدیل وضعیت کارکنان دولت در مجلس به تصویب رسید و برای تایید نهایی به شورای نگهبان فرستاده شد که این اتفاق بزرگ و مهم امنیت و انگیزه شغلی بالایی را برای نیروهای پرستاری شرکتی و تبصره‌ای امنیت ایجاد می کند.

رئیس کل نظام پرستاری کشور در ادامه گفت: بهترین اقدام این است که سازمان برنامه و بودجه، وزارت بهداشت و سازمان امور اداری و استخدامی کشور برای استاندارد کردن تناسب پرستار به تخت به توافق خوبی برسند.

او همچنین در خصوص نسبت پرستار به تخت گفت: در سرتاسر دنیا در هر ۲۴ ساعت شبانه روز به ازای هر یک تخت بین ۶ تا ۸ نیروی گروه پرستاری وجود دارد اما در ایران بخاطر محدودیت‌هایی که در زمینه منابع وجود دارد به ۲.۵ نیرو رضایت داده شده و به نظر می‌رسد توافقات روی این عدد انجام شده و بر همین اساس هم نیرو جذب خواهد شد.

میرزابیگی افزود: در مورد موضوع مالی، قانون تعرفه‌ها تصویب شده و همچنین اعتبارات تخصیص داده شد و دستورالعمل‌ها هم ابلاغ شده است اما آن‌طور که به نظر می‌رسد عزم مدیریتی محکم‌تری نیاز است تا دستورالعمل‌‌های ابلاغ شده و دستور رئیس جمهور و فرمایشات مقام معظم رهبری زمین گذاشته نشود و سیستم HIS فعال شود تا خدمات در آن به ثبت برسد.

میرزابیگی ضمن اعلام اخبار استخدام وزارت بهداشت یادآور شد: خبر خوش قطعی در آستانه نوروز این است که قرار گرفتن منابع اجرای تعرفه‌ها در سرانه است که به صورت یک بند مستقل در تبصره ۱۷ سازمان برنامه و بودجه به مجلس ارسال شده است و خوشبختانه مجلس هم روی آن نظر مساعد دارد که این موضوع خیلی از مشکلات را در زمینه پرستاری حل می‌کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

خبر 7 اسفند 1401: وزارت بهداشت در انتظار صدور مجوز استخدام 25 هزار نفر

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، مدیرکل منابع انسانی معاونت توسعه وزارت بهداشت اعلام کرد: در حال حاضر مجوز برای جذب تعداد 25 هزار نیروی انسانی در سازمان وزارت بهداشت امضا نشده است.

مرادی در خصوص وضعیت استخدام ۲۵ هزار نیرو که قرار بود جهت راه اندازی مرکز بهداشت و درمانی در سازمان وزارت بهداشت انجام شود گفت: در حال حاضر مجوزی جهت استخدام تعداد ۲۵ هزار نیرو امضا نشده است و ظاهرا در دستور کار سازمان اداری و استخدامی است.

دکتر سیف‌ الله مرادی گفت: برای اینکه بتوانیم مجموعه وزارت بهداشت را مدیریت کنیم نیازمند تعداد ۷۶ هزار نیرو هستیم. سازمان اداری و استخدامی اعلام کرد با درنظر گرفتن تمامی محدودیت‌های موجود می توانید نیروی انسانی مدنظر خود را در سه طرح اولویت بندی کنید. طبق همین موضوع اولویت بندی ها را مشخص کردیم که اولین اولویت ما جذب تعداد ۴۱ هزار نفر به عنوان کمترین نیازی بود که امسال بتوانیم مجموع پروژه‌‌های جدید را شروع کنیم.

وی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد: بعد از جلسه‌های کثیری که داشتیم اعلام کردند که در حال حاضر به ما مجوز استخدام ۲۵ هزار نیرو را خواهند داد. به همین دلیل ناچار هستیم که فقط به یک بخش از نیازها توجه کنیم و با این روال فقط پروژه‌هایی را که تا آخر شهریور ماه ۱۴۰۲ راه اندازی می شوند، در لیست قرار دادیم و فعلا به جای نیروهای خروجی و افراد بازنشسته سازمان وزارت بهداشت و همچنین نیروهای تکمیل ظرفیت، جذب نیروی نداریم. در بسیاری از مراکز بهداشتی و درمانی و همچنین بیماستان‌ها در مناطق کم برخوردار، با کمبود نیرو مواجه هستیم و اگر مبنا بر این باشد که به ازای هر یک تخت، تعداد سه نفر نیروی انسانی داشته باشیم، اکنون دو نفر یا ۱.۸ نیرو وجود دارد که این موضوع دقیقا همان تکمیل ظرفیت است که به آن اشاره کردیم.

او درخصوص وضعیت تقسیم‌ بندی ۲۵ هزار نیرویی که قرار بود برای پروژه‌‌هایی که به تازگی احداث شده‌اند استخدام شوند گفت: تقسیم‌ بندی‌ها را به صورت کلی مشخص کرده‌ایم. مثلا قرار بر این شد که تعداد ۸۰۰۰ نیرو در برای بخش بهداشت قرار دهیم، برای بخش اورژانس جاده‌ای تعداد ‌۳۵۰۰ نیرو، برای قسمت بیمارستانی تعداد ۱۲ هزار نیرو، ۱۰۰۰ نفر برای اورژانس پیش بیمارستانی و در نهایت هم تعداد ۸۰۰ نفر جهت فعالیت در بلوک‌‌های زایمان توزیع کنیم. در همین حال برای بخش درمان که چیزی حدود ۱۲ هزار نیرو را در نظر گرفتیم، قصد داریم به ازای هر تختی که قرار می‌دهیم حداقل یک پرستار داشته باشیم که در اولین مرحله ۶۰۰۰ تخت راه اندازی خواهیم کرد که با این اوصاف از این ۱۲ هزار نیرویی که برای بخش درمان در نظر گرفتیم، حداقل ۶۰۰۰ نیروی پرستار است. لازم به ذکر است تا زمانی که مجوز صادر نشده آمار و جزئیاتی به صورت دقیق نمی‌توان اعلام کرد.

مرادی در ادامه بیان کرد: ما تمام تلاش‌مان این بود که آزمون استخدامی وزارت بهداشت در اسفند ۱۴۰۱ برگزار شود اما این اتفاق رخ نداد و برگزاری این آزمون برای سال بعد انجام خواهد شد. امسال سازمان وزارت بهداشت و درمان کشور با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم کرد و با جلسات زیادی که برگزار کردیم موفق شدیم مجوز استخدام برای جذب تعداد ۲۵ هزار نیرو را بگیریم و امیدوار هستیم که هرچه زودتر صادر شود. البته باید بگوییم که سازمان برنامه و بودجه گفت به دلیل کمبود اعتبار و بودجه، این تعداد باید به ۱۷ هزار نیرو کاهش پیدا کند، ولی این حداقل عددی است که می توانیم قبول کنیم و امکان ندارد که بتوانیم کمتر از این تعداد را بپذیریم.

مرادی در انتهای سخنان خود راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت در خصوص کمبود نیروی کلی سازمان وزارت بهداشت گفت: در سال ۱۴۰۰ و سال ۱۴۰۱، مجموعا تعداد ۱۷ هزار نیرو داشتیم که بازنشسته شدند و حالا باید برای آن‌ها جایگزین داشته باشیم. اگر بخواهیم به صورت کلی بحث‌‌های بهداشت و درمان را در نظر بگیریم و کمبود نیروی انسانی را جبران کنیم و همچنین برای پروژه‌های جدید همفکری کنیم به ۱۰۰ هزار نیروی انسانی نیاز داریم.

منبع: خبرگزاری ایسنا

خبر 4 اسفند 1401: تامین نیروی آموزش و پرورش و وزارت بهداشت در بهار سال آینده

معاون رییس جمهور و رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در خصوص زمان آزمون استخدامی آموزش و پرورش خبر داد: مراحل تامین نیروی انسانی در وزارت آموزش و پرورش و همچنین وزارت بهداشت بهار سال آینده یعنی سال 1402 اجرایی خواهد شد که مقدمات و زمان برگزاری آزمون استخدامی در رایزنی با سازمان سنجش و آموزش کشور بررسی شد.

بیشترین نیازی که جهت تامین نیرو داریم در وزارت آموزش و پرورش است، چرا که همچنان مدارسی داریم که در کلاس‌های آن‌ها حتی بیشتر از ۴۵ نفر دانش آموز وجود دارد و این مساله به هیچ وجه درخور کشور نیست.

در سازمان وزارت بهداشت هم چنین وضعیتی را شاهد هستیم. به دلیل اینکه روزانه تعداد بیمارستان‌های جدیدی افتتاح می‌شود و انتظار داریم در حوزه بهداشت و درمان و خانه‌های بهداشت بتوانیم حداقل کمبود نیروی انسانی را داشته باشیم که در بخش فوریت‌های پزشکی نیز نیازمند توجه ویژه‌ای هستیم.

خبر 1 اسفند 1401: احتمال انتشار دفترچه آزمون استخدام وزارت بهداشت قبل از پایان سال

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، بر اساس اعلام روابط عمومی وزارت بهداشت: دفترچه آزمون استخدامی وزارت بهداشت در اسفند سال جاری منتشر شده و آزمون استخدامی هم در بهار سال آینده برگزار خواهد شد.

خبرگزاری صدا و سیما به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت مدیر روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد: مراحل صدور مجوز برای برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت از طرف سازمان اداری و استخدامی کشور در حال نهایی شدن است و در انتظاریم تا اعتبار مجوزهای صادر شده توسط سازمان برنامه و بودجه تامین شود.

مسعود کریم خانی اضافه کرد: در صورتی که اعتبارات از سوی سازمان برنامه و بودجه کشور زودتر تامین شود، دفترچه استخدامی هم تا قبل از به پایان رسیدن سال منتشر و آزمون استخدامی نیز در بهار سال ۱۴۰۲ برگزار خواهد شد.

او همچنین از سازمان‌های اداری استخدامی و برنامه و بودجه کشور برای تعامل مناسب با سازمان وزارت بهداشت قدردانی کرد و گفت جای امیدواری وجود دارد تا هرچه زودتر نیرو‌های مورد نیاز برای پروژه‌هایی که به تازگی جهت خدمات رسانی به مردم احداث شده اند تامین شود و در مراحل بعدی هم بتوان برای جایگزین کردن نیرو‌هایی که بازنشسته شده اند نیز جوانان متدین، متخصص و انقلابی به کارگیری شوند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما

خبر 26 بهمن 1401: احتمال برگزاری آزمون استخدام وزارت بهداشت در بهار 1402

به گزارش ایران سوال و به نقل از سایت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور، رییس سازمان اداری و استخدامی خبر داد که احتمال دارد آزمون استخدامی وزارت بهداشت در بهار 1402 برگزار شود.

میثم لطیفیان بعد از نشستی که با وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و همچنین معاونان وزارت بهداشت داشت گفت: در حال انجام مقدمات برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت هستیم و بعد از اینکه دفترچه آزمون نهایی شد تاریخ دقیق آزمون را اعلام خواهیم کرد.

او اضافه کرد: به دلیل اینکه پروژه‌های ناتمام حوزه سلامت در دولت سیزدهم به سرعت تکمیل شد و به همین دلیل هم نیاز داریم تا نیروهای جدید را برای این مراکز تامین کنیم و همچنین به فکر جبران کمبود نیروی انسانی شدید در دیگر بخش‌های حوزه سلامت باشیم. به دلایلی که ذکر کردیم در حال انجام اقدامات لازم جهت برگزاری آزمون استخدامی در سازمان وزارت بهداشت هستیم که این امر به واسطه سازمان امور اداری و استخدامی انجام خواهد شد و به زودی هم نهایی و اعلام می‌شود.

لازم به ذکر است که مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت پیش از این از استخدام 25 هزار نیروی جدید در سازمان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور خبر داده بود.

منبع: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور

خبر 25 بهمن 1401: جذب ۴۵ هزار نیرو در وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تا پایان سال 

طبق اخبار استخدام وزارت بهداشت و به گزارش سایت استخدامی ایران سوال و به نقل از خبرگزاری فارس، رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور خبر داد که تا پایان سال جاری جذب نیرو در وزارتخانه‌های آموزش و پرورش و همچنین بهداشت انجام خواهد شد.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور آقای میثم لطیفی در گفت و گویی که با یکی از خبرنگاران سیاسی خبرگزاری فارس داشت در خصوص برنامه‌های این ارگان برای جذب نیرو در دستگاه‌های کشوری گفت: ما مطابق با برنامه ریزی‌هایی که انجام شده است در سال آینده برای وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت جذب نیرو خواهیم داشت.

میثم لطیفی خبر داد که تا پایان امسال یک آزمون برای جذب نیرو در آموزش و پرورش و وزارت بهداشت برگزار خواهد شد و در ادامه اعلام کرد: احتمالا ما برای وزارت آموزش و پرورش تا قبل از پایان سال جاری یک آزمون استخدامی برای حداقل تعداد ۲۰ هزار نفر برگزار خواهیم کرد و این عدد برای وزارت بهداشت هم تعداد ۲۵ هزار نفر در نظر گرفته شده است. وضعیت میزان جذب نیرو در دیگر دستگاههای کشوری هم کم کم و به مرور در حال روشن شدن است.

او عنوان کرد: ما مجوز جذب برای تعداد ۲۵ هزار و ۱۲۰ نفر جهت استخدام در سازمان وزارت بهداشت را دریافت کردیم که این کار را به صورت اختصاصی در مناطق مستعد و محروم پیگیری خواهیم کرد ولی مسئله مهمی که در جذب نیروها وجود دارد موضوع تامین اعتبار لازم برای این کار است.

وی اظهار داشت: برنامه ما برای امسال این است که جذب نیروی انسانی مورد نظر را منتظر آزمون‌های یکپارچه نگذاریم و اجازه دهیم که دستگاه‌ها زیر نظر خودمان و با توجه به در نظر گرفتن تمامی استانداردها برای برگزاری آزمون بتوانند آزمون‌های اختصاصی، استانی و دستگاهی را فارغ از آزمون یکپارچه برگزار کنند. این بدان معناست که هم آزمون یکپارچه برگزار شود و هم آزمون‌های ذکر شده.

رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور بیان کرد: هدف اصلی ما از طراحی و برگزاری آزمون‌های جذب اختصاصی، استانی و همچنین دستگاهی، سرعت بخشیدن به روال جذب نیروهای مورد نیاز دستگاههای کشوری است.

همچنین میثم لطیفی در میان سخنان خود خبر داد که دهمین آزمون ادواری استخدام دستگاه‌های کشوری نیز در دست طراحی‌ است.

رئیس سازمان اداری و استخدامی همچنین تخصیص و تامین اعتبار مورد نیاز جهت جذب نیرو برای دستگاه‌های کشوری را مهم ترین مولفه دانست و خاطرنشان کرد: ما تصمیم گیری‌های لازم را در زمینه اختصاص و تامین اعتبار جهت جذب نیروهای انسانی مورد نیاز برای دستگاه‌های کشوری در کارگروهی به نام نیازسنجی انجام می‌دهیم که در این کارگروه، دستگاه‌های اجرایی کشور و همچنین سازمان برنامه بودجه نظر و پیشنهادات خودشان را ارائه می‌کنند و جمع‌بندی این نظرات هم در همان کارگروه نتیجه گیری می‌شود.

منبع: خبرگزاری فارس

خبر 23 بهمن 1401: خبر جذب چهار هزار بهورز در سال 1402 

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایرنا، معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور اعلام کرد: تعداد 4 هزار بهورز در سال جدید یعنی سال 1402 جذب خواهند شد.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری ایرنا، آقای دکتر حسین فرشیدی در حاشیه همایش کشوری بهورزان، مراقبان سلامت و مربیان بهورزی که برگزار شد گفت: در حال حاضر تعداد ۳۱ هزار بهورز در این وزارتخانه استخدام هستند و با تعداد 4 هزار استخدامی جدید که قرار است در سال ۱۴۰۲ برگزار شود مجموع کل آن‌ها به تعداد ۳۵ هزار نفر می‌رسد.

او به نقش کلیدی بهورزان در دوران سخت کرونا اشاره کرد و در ادامه گفت: زمانی که کشور دچار درگیری با کرونا بود، اولین گروهی که در میدان مبارزه حضور داشتند بهورزان عزیزمان بودند و این گروه جان فدا هم مانند دیگر خادمان حوزه سلامت خوش درخشیدند.

معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور ضمن اعلام اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: عملکرد نظام سلامت با خدمات شایسته بهورزان شناخته می‌شود، به همین دلیل تنها واحد سلامت که شرایط استخدام آن‌ها هیچ گونه منعی ندارد همین گروه بهورزان هستند و اگر کسی از این گروه بازنشسته شود، جای خالی اش به سرعت پر خواهد شد.

فرشیدی اظهار کرد: همچنین امروز مصادف با هشتمین روز از دهه مبارک فجر، ۷۱ پروژه بهداشتی در سراسر کشور افتتاح خواهد شد که در این مجموعه ها بهورزان، مراقبان سلامت و مربیان بهورزی مشغول فعالیت خواهند شد.

منبع: خبرگزاری ایرنا

خبر 19 بهمن 1401: احتمال برگزاری آزمون استخدام وزارت بهداشت در اواخر اسفند ماه

به گزارش سایت استخدامی ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، مدیرکل منابع انسانی معاونت توسعه وزارت بهداشت اعلام کرد: اگر کارها به سرعت جمع و جور بشود یک مرحله آزمون را در اواخر اسفند ماه برگزار می‌کنیم.

مدیرکل منابع انسانی معاونت توسعه وزارت بهداشت گفت: مجوز جذب نیرو برای ۲۵۰۰۰ نفر جهت پروژه‌های بهداشتی و درمانی جدید در سازمان وزارت بهداشت صادر شده و اگر کارها به سرعت انجام شود می‌توانیم در اواخر اسفند ماه سال جاری شاهد یک مرحله آزمون باشیم.

استخدام وزارت بهداشت

قبولی در آزمون استخدامی وزارت بهداشت

دانلود کاملترین منبع مطالعاتی سوالات استخدامی وزارت بهداشت سال جاری

مشاهده پکیج آموزشی

به گزارش خبرگزاری ایسنا، دکتر سیف‌الله مرادی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت در خصوص جذب نیرو برای پروژه‌هایی که به تازگی احداث شده اند گفت: در زمینه موضوع استخدام، برای تعداد ۲۵۰۰۰ نفر به نتیجه رسیدیم. طبق سند جامع مدیریت نیروی انسانی تعداد ۱۰ هزار تخت وجود دارد و قرار بر این شد که به ازای هر یک تخت، یک پرستار هم در قدم اول داشته باشیم که تمام این موارد پیش بینی شده است.

وی در ادامه عنوان کرد: از این تعداد ۲۵۰۰۰ جذبی که داریم، تعداد ۱۱ هزار نفر به بخش درمان مربوط می‌شوند، تعداد ۳۵۰۰ نفر در بخش فوریت‌های پزشکی و همچنین چیزی حدود ۱۰ هزار نفر هم جزو بخش بهداشت به حساب می‌آیند. لازم به ذکر است که تعداد اندکی برای سایر بخش‌‌های در حال راه‌اندازی پیش بینی شده است.

او اظهار داشت: قول دادند که در مرحله بعدی خروجی‌های ما را پوشش دهند. یکی از مشکلاتی که با آن روبرو هستیم بازنشسته‌های ما هستند. در دو سالی که گذشت تعداد ۱۷ هزار بازنشسته داشتیم که باید به فکر جایگزین کردنشان باشیم.

مرادی بیان کرد که با تمامی این شرایط اولویت اول ما تامین کردن نیروی انسانی برای مراکز جدید است و در ادامه سخنان خود گفت: تمام تلاش ما این است که یک مرحله آزمون را تا پایان سال داشته باشیم که اگر مجوز این آزمون هرچه زودتر امضا شود، آمادگی لازم جهت برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت را داریم ولی اگر غیر از این باشد آزمون می‌ماند برای سال جدید.

منبع: خبرگزاری ایسنا

خبر 18 بهمن 1401: استخدام 25 هزار کادر سلامت و 4 هزار بهورز تا چند روز آینده در کشور

طبق اخبار استخدام وزارت بهداشت و به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری باشگاه خبرنگاران جوان، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت اعلام کرد: 25 هزار کادر سلامت و همچنین 4 هزار بهورز تا چند روز آینده در کشور استخدام خواهند شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت آقای بهروز رحیمی در نشستی خبری گفت: یکی از مولفه‌های انقلاب اسلامی حوزه اجتماعی بهداشت است که در مقایسه با سال‌های قبل از انقلاب شاهد پیشرفت‌های زیادی بودیم.

به گفته بهروز رحیمی سازمان وزارت بهداشت قبل از انقلاب حدود ۲۵ هزار دانشجوی پزشکی داشته است که این تعداد پس از انقلاب اسلامی به ۲۵۰ هزار دانشجو رسیده است.

وی در ادامه این نشست خبری گفت: بعد از انقلاب سازمان وزارت بهداشت در مناطقی که محروم بودند بیمارستان‌هایی ساخت. همچنین ادامه داد که وزارت بهداشت دولت سیزدهم تا پایان سال جاری حدود ۲ هزار پروژه را به سرانجام می‌رساند و در چند روز آینده هم حدود ۷ هزار تخت به بیمارستان‌های کشور اضافه خواهد شد.

معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، اعلام کرد: به صورت کلی در زمینه بهداشت،درمان و آموزش کشور تعداد ۵ هزار و ۵۰۰ پروژه در سراسر کشور داریم که در دست ساخت است و تا آخر دولت سیزدهم تکمیل خواهیم کرد.

وی در ادامه راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: تا چند روز آینده در کشور حدود ۲۵ هزار کادر سلامت و همچنین ۴ هزار بهورز استخدام می‌شوند. لازم به ذکر است که اولویت ما برای استخدام در مناطق محروم و مرزی است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

خبر 18 بهمن 1401: جذب 3500 پرستار در اورژانس و فوریت‌های پزشکی

به گزارش سایت استخدامی ایران سوال و به نقل از خبرگزاری مهر، وزیر بهداشت کشور اعلام کرد: اولویت ما بکارگیری پرستاران است که این مورد در دستور کار قرار دارد و تعداد 3 هزار و 500 پرستار در اورژانس و همچنین فوریت‌های پزشکی جذب خواهند شد.

به گزارشی که خبرنگار خبرگزاری مهر تهیه کرد، عصر روز شنبه در مراسم افتتاحیه اورژانس بیمارستان کوثر سمنان آقای بهرام عین‌اللهی یادآور شد که در زمان سخت همه‌گیری ویروس کرونا بیشترین زحمت را پرستاران متحمل شده‌اند و در ادامه گفت: برای قدردانی از این قشر زحمتکش جامعه ۳۵ امتیاز از ۱۰۰ امتیاز جذب به پرستارانی که در زمان کرونا فعال بوده اند اختصاص داده می‌شود.

او مجدد تاکید کرد که در ابتدا تعداد ۳ هزار و ۵۰۰ نفر در بخش اورژانس و فوریت پزشکی جذب می‌شوند و در ادامه عنوان کرد: شرایطی را فراهم کردیم تا این پرستاران به صورت رسمی به کار خود ادامه دهند.

وزیر بهداشت با بیان این موضوع که اورژانس مرجع بیمارستان کوثر در سمنان با سرمایه‌گذاری ۷۰ میلیارد تومانی به بهره برداری رسید، اظهار داشت: با توجه به اینکه آمار تصادفات جاده‌ای در این استان بسیار بالا است، این مرکز می تواند مرجع خوبی برای خدمت رسانی ویژه به زائران و مسافران باشد.

عین‌اللهی بیان کرد: تعداد ۸۵۰ طرح بهداشتی در طول دهه فجر سال جاری به بهره برداری رسید و افتتاح 2 هزار طرح که شامل خانه بهداشت و مرکز بهداشت روستایی و شهری است در دستور کار وزارت بهداشت قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

خبر 16 بهمن 1401: اخذ مجوز استخدام ۲۰ هزار پرستار جدید در کشور

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری تسنیم، وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی کشور اعلام کرد: مجوز استخدام برای تعداد 20 هزار پرستار جدید در کشور گرفته شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از شهر سمنان، بهرام عین‌اللهی در جمع خبرنگاران در سمنان بیان کرد: با توجه به کمبود نیروی شدید پرستار که در کشور داشتیم مجوز استخدام برای جذب تعداد 20 هزار پرستار جدید در کشور اخذ شده است.

او اشاره کرد که برای کادر بهداشت و درمان مخصوصا پرستارانی که در دوران شیوع ویروس کرونا فعال بودند خدمات ارزنده ای در نظر گرفته شده است و در ادامه گفت: اولویت استخدام با پرستارانی است که در زمان همه گیری و شیوع ویروس کرونا در بیمارستان‌‌های سراسر کشور خدمت کردند.

او اضافه کرد: این دسته از پرستاران که به آن‌ها اشاره کردیم 35 امتیاز از 100 امتیاز ممکن را کسب می‌کنند.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت کشور گفت که این موضوع خبر خوبی برای جامعه سلامت کشور به حساب می‌آید و تاکید کرد که اولویت ما در استخدام 20 هزار پرستار جدید، افرادی هستند که در زمان کرونا فعالیت کردند و این پرستاران برای استخدام از امتیازات ویژه ای برخوردار می‌شوند.

وی خاطرنشان کرد: علاوه بر تعداد 20 هزار پرستار جدید تعداد 3500 کاردان و کارشناس فوریت‌های پزشکی هم جذب می‌شوند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، با توجه به گفته‌های وزیر بهداشت، مجموع استخدامی‌های سازمان وزارت بهداشت در بخش‌های پرستاری و همچنین فوریت‌های پزشکی به 23500 نفر می‌رسد که این عدد بسیار قابل توجه است.

عین‌اللهی با یادآوری این موضوع که پرستاران در همه زمان‌ها تلاش کردند و تلاش‌شان بخصوص در زمان کرونا چشمگیر بود گفت: ما تعداد 300 شهید راه سلامت در این چند سال تقدیم ملت ایران کردیم.

منبع: خبرگزاری تسنیم

خبر 13 بهمن 1401: دو مسیر برای جذب پرستاران فعال در بحران کرونا

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد: برای جذب پرستارانی که در زمان کرونا فعال بوده اند دو مسیر وجود دارد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به ابلاغ آیین نامه پرستار «پیگیر» اظهار داشت: بر این اساس بیمار بعد از اینکه ترخیص شد رها نمی‌شود و شرایطش تا ۳۰ روز (یک ماه) بعد از مرخص شدن پیگیری می‌شود. این روال موضوعی است که در انتها باید به شبکه‌های بهداشت منتهی شود و باعث می‌شود احتمال و درصد برگشت بیمار به بیمارستان کم‌تر شود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آقای عباس عبادی در نشستی که به مناسبت فرا رسیدن سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی داشت عنوان کرد: بالای 220 هزار همکار داریم که در شغل پرستاری مشغول به فعالیت هستند و هدف ما این است که بتوانیم برقراری مراقبت ایمن را در زمینه دسترسی عادلانه داشته باشیم. معنی این هدفی که به آن اشاره کردیم این است که بتوانیم خدماتی با کیفیت بالا و قیمت ارزان را با دسترسی سریع و آسان ایجاد کنیم که مطمئنا این مورد یکی از مهم‌ترین شعارهای سلامت است و بهره‌گیری از رشته پرستاری می‌تواند بخش قابل توجهی از این راهبرد باشد. مردم باید بتوانند از خدماتی که این گروه ارائه می‌کنند بهتر و بیشتر بهره ببرند.

او همچنین در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت اضافه کرد: بعد از انقلاب اسلامی در زمینه آموزش پرستاری با رشد قابل توجهی روبرو شدیم. قبل از انقلاب حداکثر ۳۰ مرکز آموزش عالی تربیت پرستاری وجود داشت ولی امروزه بیشتر از ۲۰۷ مرکز آموزش عالی برای تربیت پرستاران در دسترس داریم. در ۳ مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و همچنین دکتری تخصصی داریم که در مقطع کارشناسی پرستاری در سال جاری ۸۹۰۰ دانشجو داشتیم. در مقطع ارشد هم ۱۲ رشته تعریف شده که سالانه حدود ۱۰۰۰ نفر در مقطع ارشد پذیرش و در دکتری تخصصی سال قبل ۸۶ نفر پذیرش جدید داشتیم.

عبادی تاکید کرد: به واسطه ارتباطی که با نهادهای بین المللی داریم از دو، سه سال قبل تربیت نیروی انسانی با مشارکت نهادهای بین المللی آغاز شده است. هفته گذشته در یک دوره آموزشی که سازمان جهانی بهداشت برگزار کرد از تعداد ۵۰ شرکت کننده، ۱۷ نفرشان ایرانی بودند که این موضوع باعث شد تا سرعت تربیت نیروی انسانی بیشتر شود.

عبادی در خصوص سوالی که درمورد وضعیت کمبود پرستار در کشور پرسیده شد پاسخ داد: درخصوص استانداردهای پرستاری 3 شاخص استاندارد پرستار به تخت بیمارستانی، پرستار به جمعیت و همچنین پرستار به پزشک وجود دارد که در مورد هر کدام از این سه مورد توضیحاتی را ارائه کرد. در مورد شاخص پرستار به پزشک اینطور است که به ازای هر یک پزشک باید تعداد 3 پرستار داشته باشیم که البته لازم به ذکر است این تعداد در ایران یک به یک است که با این شرایط دو برابر وضعیت موجود به پرستار نیاز داریم. درخصوص تعداد پرستار به جمعیت باید بگوییم که به ازای هر ۱۰۰۰ نفر ۲.۲ پرستار داریم و نسبت پرستار به تخت هم به صورت میانگین در ایران کمتر از یک است و حتی در مناطق کم برخوردار این عدد به ۰.۶ رسیده و در بهترین حالت هم ۱.۲ به ازای هر تخت پرستار داریم.

وی اشاره کرد که ۷۵ درصد از پرستاران ما خانم‌ هستند و در ادامه گفت: در تهران بیشتر از ۱۷۵ بیمارستان داریم که با کمبود پرستار شدید برای این بیمارستان ها مواجه هستیم و جذب غیربومی هم اتفاق می‌افتد. نامه نگاری‌هایی داشتیم که جذب پرستاران صورت گیرد و آنطور که به نظر می‌رسد مراحل توافق نهایی در حال انجام است که به احتمال خیلی زیاد تا اوایل سال 1402 چیزی حدود ۲۰ هزار پرستار جذب شوند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت اعلام کرد: برای اینکه بخواهیم پرستاران فعال در زمان کرونا را جذب کنیم دو راه وجود دارد. یکی از این مسیر که از طریق سازمان امور استخدامی است و مسیر دوم هم این که در صورتی که ستاد ملی کرونا مصوبه داشته باشد، تمامی همکارانی که در دوره کرونا فعال بودند و حتی همکارانی که در سیستم نباشند، می‌توانند طبق مناطق اعلام شده از سوی سازمان وزارت بهداشت به کار برگردند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

خبر 12 بهمن 1401: احتمال استخدام بیست هزار پرستار در سال 1402

طبق اخبار استخدام وزارت بهداشت به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایسنا، معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد: احتمال دارد در سال آینده استخدام 20 هزار پرستار را داشته باشیم.

معاون پرستاری وزارت بهداشت تاکید کرد که حتما باید بین کسانی که در ایام سخت همه‌گیری ویروس کرونا با تمام توان در کنار مردم بودند و کسانی که هنوز طرح خود را شروع نکردند یا حتی ترک طرح کردند تفاوتی وجود داشته باشد و در ادامه گفت با همه این مسائل در سال آتی احتمال استخدام ۲۰ هزار پرستار وجود دارد.

آقای عباس عبادی در گفت و گویی که با خبرگزاری ایسنا داشت درخصوص وضعیت استخدام پرستاران گفت: معمولا زمانی که برای استخدام مجوز گرفته می‌شود، سازمان امور اداری و استخدامی وارد جزئیات نمی‌شود و اینکه تعداد استخدامی که برای سازمان وزارت بهداشت مجاز است را به صورت کلی اعلام می‌کند. از قرار معلوم مجوز استخدام برای حدود ۴۱ هزار نفر برای سال بعد صادر می‌شود که این تعداد برای جذب در همه قسمت‌های سازمان وزارت بهداشت خواهد بود.

او در باب اخبار استخدام وزارت بهداشت اضافه کرد: موضوعی که طبق دوره‌های گذشته وجود داشت این بود که چیزی بین ۴۰ تا ۵۰ درصد از مجموع کل استخدامی ها به گروه پرستاری اختصاص پیدا می کرد. به همین دلیل احتمالا حدود ۱۹ تا ۲۰ هزار نفر در مجوز استخدامی وزارت بهداشت که پیش رو داریم باعث می‌شود همکاران پرستار ما شانس استخدام داشته باشند.

معاون پرستاری وزارت بهداشت در ادامه گفت: در مورد وضعیت جذب پرستاران فعال در دوران کرونا که از کار بیکار شده‌اند باید امتیازات ویژه ای به ازای هر ماهی که در بخش کرونا فعالیت کرده بودند وجود داشته باشد، چرا که باید بین افرادی که در شرایط سخت کرونا کنار مردمشان بودند با همه افرادی که بعد از آن شرایط مشغول به کار شدند یا اینکه در زمان همه گیری ویروس منحوس کرونا ترک طرح کردند و یا کلا طرح خود را هنوز آغاز نکرده اند تفاوت وجود داشته باشد.

او همچنین در انتهای صحبت‌های خود در مورد تعداد پرستار جذب شده در سال جاری، عنوان کرد: امسال از مجوزهای قبلی تعدادی جذب باقی مانده داشتیم که این تعداد بالغ بر ۵۰۰۰ نفر بود و تعدادی تبدیل وضعیت از گروه ایثارگر انجام شده است که تقریبا ۱۲ هزار نفر هم در این بخش تبدیل وضعیت شدند. به امید خدا اگر مجوز استخدامی جدید بیاید و بشود که قبل از نوروز ۱۴۰۲ آزمون استخدامی وزارت بهداشت را برگزار کنیم مطمئنا اتفاقات خوبی در زمینه سلامت رخ می‌دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

خبر 10 بهمن 1401: تلاش برای برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت پیش از سال 1402

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری مهر، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت در باب اخبار استخدام وزارت بهداشت اعلام کرد که در تلاش هستیم تا آزمون استخدامی وزارت بهداشت پیش از به پایان رسیدن سال 1402 برگزار شود.

طبق گزارش خبرگزاری مهر، بهروز رحیمی، در یک دیداری که با نمایندگان مجلس داشت گفت که در مورد بودجه مجلس شورای اسلامی باید نگاه دیگری به طور ویژه به سازمان وزارت بهداشت داشته باشد و ادامه داد: مدافعان سلامت در زمان همه گیری ویروس کرونا بسیار زحمت کشیدند و برای جبران جانفشانی ها و قدردانی از این حرکت انسان دوستانه این افراد باید حمایت‌های زیادی از سمت مجلس شورای اسلامی داشته باشیم.

رحیمی در خصوص برگشتن به کار و همچنین مورد تبدیل وضعیت تمامی نیروهای طرحی به ویژه تمدید طرح دوران کرونا و نه فقط یک قشر خاص را از مسائلی خاطرنشان کرد که چندین بار به صورت پیاپی از طرف سازمان وزارت بهداشت به مجلس محترم شورای اسلامی پیشنهاد شد تا حداقل بتوان از این راه بخشی از کمبود نیروی شدیدی که با آن مواجه هستیم را برطرف کند.

وی در ادامه صحبت‌های خود گفت که سازمان وزارت بهداشت به بیشتر از ۱۰۰ هزار نیروی انسانی نیاز دارد.برای پروژه‌های جدیدالاحداث به نیروهای انسانی نیازمندیم که سازمان وزارت بهداشت برای اینکه بتواند این میزان نیرو را تامین کند به ۷۷ هزار مجوز استخدامی نیاز دارد و همچنین برای جایگزین کردن نیروهایی که خیلی وقت است بازنشسته شده اند هم به ۱۷ هزار مجوز نیاز دارد که لازم است بگوییم تعداد نیروهای دیگری هم باید در زمینه حوزه‌های فنی، پشتیبانی و امثال آن تأمین شود که حتی در این زمینه هم اقدامات خوبی از طرف سازمان اداری و استخدامی کشور انجام‌ شده است.

منبع: خبرگزاری مهر

خبر ۷ بهمن ۱۴۰۱: مجوز استخدام در وزارت بهداشت نهایی شد

مدیر روابط عمومی معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، در توییتی که منتشر کرد از صدور مجوز استخدام در وزارت بهداشت خبر داد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مسعود کریمخانی در توییتی که منتشر کرد نوشت: با همکاری سازمان امور اداری و استخدامی کشور و حمایت‌های معاون اجرایی رئیس جمهور و همچنین تلاش‌های مسئولان وزارت بهداشت، مجوزهای استخدام نیرو و برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت در مرحله نهایی قرار گرفت.

منبع: خبرگزاری مهر

خبر 4 بهمن 1401: خبر برگزاری آزمون استخدام بیش از 40 هزار نفر در وزارت بهداشت

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری تسنیم، معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خبر استخدام بیش از 40 هزار نفر در حوزه سلامت در آینده ای نزدیک را اعلام کرد.

به خبرگزاری تسنیم، آیین تجلیل از بانوان مدافع سلامت شهر تهران در سالن همایش‌های برج میلاد با حضور معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، جناب آقای عباس عبادی، عضو کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران، سرکار خانم سوده نجفی و همچنین آقای مرتضوی؛ شهردار منطقه 9، مریم اردبیلی، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران و بانوان مدافع سلامت مناطق 22 گانه برگزار شد.

عباس عبادی، معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور با اشاره به مجموع تمامی فعالیت‌های بخش بهداشت و درمان در دولت سیزدهم گفت: شیوه کار ما به صورت کلی در بخش بهداشت و درمان به دو بخش تقسیم می‌شود که در بخش قابل توجه تعرفه‌گذاری خدمات پرستاری که به دلایلی 15 سال عملیاتی نشده بود از آبان ماه سال جاری اجرایی شد و در مورد بخش دوم که مربوط به استخدام در حوزه سلامت است هم افزود که توافقات با سازمان اداری و استخدامی کشور در حال نهایی شدن است که اگر مجوز آن صادر شود، آزمون استخدامی را با رعایت این موضوع که فعالان در زمان کرونا در اولویت هستند را تا پایان سال جاری برای بیش از 40 هزار نفر نیروی انسانی اجرایی خواهیم کرد.

مریم اردبیلی، مدیرکل امور بانوان شهرداری تهران هم در این مراسم گفت: خوشحالیم که در جمع بهترین‌ها هستیم، این محفل به برکت ایثار و فداکاری شما عزیزان تشکیل شده و بی شک فداکاری ها و جانفشانی‌های شما تا ابد جاودان خواهد ماند.

وی ادامه داد: مجاهدت‌های خستگی ناپذیر بانوان مدافع سلامت در زمان سخت همه گیری ویروس کرونا گویای این بود که هرکجا امکان خدمت رسانی در راستای سلامت و حفظ ارزش ها بوده زنان سرزمین‌مان پیشرو بودند و این ادعای بر حق جای تشکر و قدردانی دارد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

خبر 1 بهمن 1401: وزارت بهداشت به دنبال مجوز استخدام 70 هزار نفر

به گزارش سایت استخدامی ایران سوال و به نقل از خبرگزاری فارس، مدیرکل مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: سازمان وزارت بهداشت به دنبال این است تا مجوز استخدام 70 هزار نفر را برای این سازمان بگیرد.

 مدیرکل مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت افزود: موضوع جذب ۱۷ هزار نیروی طرحی که در زمان همه گیری ویروس منحوس کرونا در سراسر کشور مشغول به کار بودند وضعیت‌شان به زودی معلوم خواهد شد چرا که این موضوع در حال پیگیری است.

جوانمرد در سفری که به تایباد داشت در جمع خبرنگاران اعلام کرد: اینکه بخواهیم در این شهرستان مرزی ساخت بیمارستان جدید را شروع کنیم، به توجه سازمان برنامه و بودجه و همچنین تخصیص اعتبار ملی نیاز داریم.

مدیرکل مرکز توسعه مدیریت و تحول اداری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور اضافه کرد: احتمال دارد در سال بعد زمین بیمارستان جدید ۱۶۴ تختخوابی تایباد که در یکی از بهترین و مناسب‌ترین نقاط این شهر است و آماده ساخت هم هست، با قرار گرفتن در ردیف اعتبارات ملی، کلنگ زنی شود.

احمد جوانمرد در ادامه: بیمارستانی که در حال حاضر در تایباد وجود دارد عمری بالغ بر ۴۰ سال دارد و این ساختمان دیگر فرسوده شده و جوابگوی نیازهای جمعیت بالای بومی و غیربومی این شهرستان نیست.

جوانمرد صراحتا اعلام کرد: حال سازمان وزارت بهداشت با کمبود نیروی شدیدی مواجه است و در همین راستا به دنبال این است که مجوز استخدام برای تعداد ۷۰ هزار نفر را از سوی سازمان اداری و استخدامی کشور دریافت کند.

این مقام مسئول مجددا یادآور شد: کادر درمان و پرستاران در دوران شیوع ویروس کرونا مجاهدت و تلاش‌های زیادی برای نجات جان مردم کردند و حالا سزاوار این هستند که هرچه زودتر تکلیفشان مشخص شود و تمدید قراردادشان معلوم شود.

جوانمرد با در نظر گرفتن این موضوع که تایباد در همسایگی با کشور افغانستان قرار دارد اضافه کرد: این منطقه حتی ظرفیت این را دارد که یک واحد بین الملل آموزش علوم پزشکی را در آن تاسیس کنیم تا اتباع افغانستانی بتوانند با طی کردن مسافت کمتری در این مرکز به تحصیل بپردازند.

محمدرضا رضایی، معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری تایباد اظهار کرد: علاوه بر اینکه در این شهرستان جمعیت بومی زیادی داریم، بلکه افراد غیربومی هم مانند نیروهای مرزبانی و ارتش زندگی می‌کنند که این موضوع بر ضرورت ساخت بیمارستان جدید می افزاید و همچنین افزود مجاورت بین تایباد و افغانستان باعث می‌شود در هنگام وقوع هر حادثه ای در این کشور شاهد این باشیم که مجروحان حوادث را به بیمارستان تایباد منتقل می‌کنند.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی فرمانداری تایباد ادامه داد: امید داریم که سازمان وزارت بهداشت حق مردم مرزنشین این شهرستان را ادا کند و هرچه سریع‌تر پیگیر ساخت بیمارستان جدید باشد و جهت ساخت آن اقدامات لازم را انجام دهد.

جهت دانلود نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت کلیک کنید


منبع: خبرگزاری فارس

خبر 28 دی 1401: جذب ۴۱ هزار نفر در مرحله اول استخدام وزارت بهداشت

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری فارس، مدیر کل منابع انسانی وزارت بهداشت به توضیح جزئیات بیشتر در مورد آخرین وضعیت جذب و استخدام نیروهای جدید در وزارت بهداشت پرداخت.

آقای سیف‌الله مرادی مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت، در خصوص آخرین وضعیت استخدام و جذب نیرو در وزارت بهداشت در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس توضیح داد: درباره استخدام، بررسی‌ها در دو بخش تبدیل وضعیت نیروهای فعال در زمان همه‌گیری ویروس کرونا و همچنین بخش استخدام نیروهای جدید برای مراکز درمانی که تازه بهره برداری شده و یا به زودی بهره برداری خواهد شد انجام شده است.

او همچنین با مطرح کردن این موضوع که قرار است در مرحله بعد به جذب نیرو برای مراکز توسعه یافته رسیدگی شود افزود: در این زمینه با اعضای کمیسیون بهداشت و درمان و امنیت ملی مجلس چندین جلسه برگزار شد و به بررسی موضوع جذب نیرو و تبدیل وضعیت نیروی انسانی در وزارت بهداشت پرداخته شد.

مدیرکل منابع انسانی سازمان وزارت بهداشت با یادآوری نسبت به اینکه در دوران بحران کرونا ۵۳ هزار نفر با این وزارت همکاری داشتند گفت: از این تعداد ۱۸ هزار نفر از گروه پرستاری بودند و دقیقا در زمانی که حتی مردم عادی برای گذران امور زندگی خود از خانه بیرون نمی آمدند و کسی هم حاضر به کار کردن در بیمارستان ها نبود، این افراد ایثارگرانه در محل کار خود حاضر می شدند و حالا ما باید قدردان تمامی زحمات این عزیزان باشیم.

مرادی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت افزود: بزنگاه‌هایی وجود دارد که در شرایط مختلف، کشور به این افراد نیاز پیدا خواهد کرد و مسئولان کشوری طبق قول‌هایی که داده‌اند و همچنین تاکیدی که مقام معظم رهبری بر موضوع جذب این افراد داشتند باید پیگیر وضعیت آن‌ها باشند. سازمان اداری و استخدامی گفت که هیچ قانونی وجود ندارد که افراد بدون آزمون و خارج از عرف قوانین بخواهند جذب این سازمان شوند.

وی اظهار داشت: در همین راستا پیگیر اخذ مجوز جذب نیرو برای مراکز جدید شدیم و بر همین اساس مقرر شد که پروژه‌هایی را که تا تاریخ ۱۴۰۲/۰۶/۳۱ آماده بهره‌برداری می‌شوند را اولویت بندی کنیم، ما به ۷۶ هزار نیرو برای پروژه‌های در دست اجرا نیاز داریم. جذب نیرو را به دلیل بالا بودن این عدد به سه اولویت تقسیم بندی کردیم که اولین اولویت جذب ۴۱ هزار نفر برای پروژه‌هایی که تا پایان سال بهره‌برداری می‌شوند، اولویت دوم جذب ۲۲ هزار نفر برای دیگر پروژه‌ها است و اولویت سوم نیز جذب ۱۳ هزار نفر دیگر خواهد بود که بر سر این موضوع با سازمان برنامه و بودجه توافق شد.

مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت گفت: این اعداد برای جذب هنوز به صورت قطعی مشخص نشده و امید داریم جذب این تعداد از نیروی توافق شده هرچه سریع‌تر اتفاق بیفتد.

منبع: خبرگزاری فارس

خبر 13 دی 1401: رفع کمبود 100 هزار نیروی انسانی وزارت بهداشت از طریق برگزاری آزمون

به نقل از سایت خبری بازار کار، مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: وزارت بهداشت به سازمان اداری و استخدامی برای جذب حداقل 100 هزار نیرو اعلام نیاز کرده است و ما امیدواریم که با بخش زیادی از آن موافقت گردد.

جناب آقای دکتر سیف‌الله مرادی مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت از پیشرفت رضایت بخش مراحل گرفتن مجوز استخدامی وزارت بهداشت در سازمان اداری و استخدامی کشور بعد جلسات پیوسته و فشرده کارشناسی خبر داد و اعلام کرد: وزارت بهداشت برای جذب حداقل ۱۰۰ هزار نیرو اعلام نیاز کرده است که امید داریم بخش قابل توجهی از آن مورد موافقت قرار گیرد که در همین راستا بعد از جلساتی که اخیرا با حضور شخص وزیر بهداشت و همچنین رئیس سازمان اداری و استخدامی برگزار شد، موضوع کمبود شدید نیرو در نشست اخیر ستاد ملی کرونا بیان شد و موافقت‌های ضمنی جهت برگزاری آزمون استخدامی وزارت بهداشت صورت گرفته است.

مدیرکل منابع انسانی وزارت بهداشت در ادامه این اعلام نیاز را برای همه رسته‌های نظام سلامت اعم از بهداشت و درمان و غیره عنوان کرد و گفت: دو عامل باعث شده تا وزارت بهداشت با کمبود نیروی شدید مواجه شود. عامل اول بازنشسته شدن نیروها و عامل بعدی تکمیل و احداث بیش از دو هزار پروژه عمرانی تا پایان سال جاری که این کمبود نیرو برای خدمات سلامت علی الخصوص در مناطق محروم و کم برخوردار قرار داده است.

سیف‌الله مرادی افزود: با توجه به اینکه در وزارت بهداشت با کمبود نیروی شدیدی مواجه هستیم، به دنبال آن هستیم که از سه طریق این کمبود نیرو را جبران کنیم. بخشی از جذب نیرو از طریق برگزاری آزمون استخدامی و بخش دیگر هم از طریق تبدیل وضعیت و مابقی هم در صورت امکان از بازگشت به کار نیروهای طرحی دوران کرونا تامین می‌شوند که البته لازم به ذکر است بگوییم که همه این موارد نام برده به صورت دقیق برنامه ریزی شده است و قرار نیست که در حق هیچ‌کدام اجحاف شود و از هیچ مواضعی صرف نظر نخواهیم کرد.

وی در ادامه یادآوری کرد که مدافعان سلامت در ایام کرونا جان فشانی‌های زیادی کردند و خبر داد که وزارت بهداشت هم در همین راستا موافقت خود را برای تبدیل وضعیت این نیروها اعلام داشت و همچنین گفت: طی جلسه‌هایی که با کمیسیون‌های مربوطه داشتیم، بارها و بارها بحث تبدیل وضعیت این نیروها را پیش کشیدیم و مطرح شد که با نظر مسئولان تصمیم‌گیری از این قرار شد که این موضوع مهم در قالب طرح ساماندهی کارکنان دولت عملی شود و این یک مطالبه به حق برای سازمان وزارت بهداشت و همه همکارانی است که در آن دوران سخت از جان گذشتگی کردند تا جان مردم را در برابر آن ویروس منحوس نجات دهند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، دکتر مرادی همچنین گفت که نمایندگان مجلس شورای اسلامی از برگشتن نیروهای طرحی دوران کرونا به کارشان حمایت کردند و وزارت بهداشت هم در همین راستا بسیار تلاش کرد. وی افزود: برای قدردانی از مدافعان سلامت این کمتر کاری است می توانیم انجام دهیم.

او تاکید کرد که حمایت همه جانبه سازمان وزارت بهداشت از کارکنان نظام سلامت، نیازمند موافقت سازمان‌های برنامه و بودجه اداری و استخدامی و همچنین حمایت مجلس شورای اسلامی است. او اعلام کرد امیدوار است که سازمان‌های مربوطه برای تامین نیروی مورد نظر و ارائه خدمات با کیفیت نگاه ویژه ای به این سازمان داشته باشد.

منبع: بازار کار

خبر 12 دی 1401: موافقت وزارت بهداشت با برگزاری آزمون استخدام پرستاران برای طرحی

به گزارش ایران سوال و به نقل از خبرگزاری ایرنا، رییس سازمان امور اداری و استخدامی کشور راجع به اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: پرستاران طرحی دوران کرونا به ازای هر ماه خدمت، از برای جذب و استخدام از مزایا و امتیازات ویژه‌ای بهره مند خواهند شد.

به گزارش خبرنگار ایرنا، میثم لطیفی در پاسخ به سوالی در خصوص دستور ریاست جمهوری برای تعیین وضعیت پرستارانی که بیکار و خانه نشین شده بودند، تصریح کرد: قرار بر این شده است تا برای آزمون استخدامی این افراد که وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز اعلام نیاز کرده اقدامات لازم صورت گیرد و برای جذب آن‌ها امتیاز ویژه ای در نظر گرفته شود.

او افزود: هر موقع که سازمان سنجش کشور و همچنین وزارت بهداشت و درمان جهت برگزاری آزمون استخدامی اعلام آمادگی کنند از نظر سازمان امور استخدامی هم هیچ گونه مشکلی وجود نخواهد داشت و این طرح نهایی است.

منبع: خبرگزاری ایرنا

خبر 16 آذر 1400: خبر صدور مجوز استخدامی گروه پرستاران در سال 1400

رئیس کل سازمان نظام پرستاری با بیان اینکه در کشور لازم است ۲.۵ پرستار به ازای هر تخت بیمارستانی داشته باشیم، گفت: پیگیری کردیم تا از حدود ۵۲ هزار مجوز استخدامی، ۴۵ تا ۵۰ درصد مجوز استخدامی گروه پرستاران باشد تا به مردم بهتر خدمت ارائه شود.

به گزارش ایسنا، محمد میرزابیگی در نشست خبری با خبرنگاران به مناسبت روز پرستار، گفت: ما در نظام پرستاری در دوره پنجم حدود ۲ سال است که فعال هستیم. سازمان نظام پرستاری در کنار معاونت پرستاری جزو نهادهای حاکمیتی است که بر اساس قانون مکلف به پیگیری وظایف خود است. مردم، نظام سلامت، پرستاران و فعل مراقبت پرستاری بخش‌های فعالیت ما است.

وی ادامه داد: ارائه خدمت با کیفیت و خوب به مردم حائز اهمیت است. اگرچه در کرونا پرستاران جانفشانی کردند و به ۱۵۰ شهید پرستاری درود می‌فرستم، اما همیشه که شرایط بحرانی نیست و باید با استاندارد مشخص به مردم ارائه خدمت کرد. استانداردها معمولا کف انتظارات است، اگر در کشور در نظر بگیریم لازم است ۲.۵ پرستار به ازای هر تخت داشته باشیم ( ۱.۸ پرستار دانشگاهی و ۰.۷ نیروی غیرحرفه‌ای) می‌بینیم که با این استاندارد فاصله داریم. یکی از نکات مهمی که پیگیری کردیم استانداردسازی تعداد نیروها بود و مجوزهایی با کمک سازمان برنامه گرفتیم تا از حدود ۵۲ هزار مجوز استخدامی، ۴۵ تا ۵۰ درصد مجوز استخدامی گروه پرستاران باشد تا به مردم بهتر خدمت ارائه شود.

وی افزود: بحث نظام پرداخت همیشه محل حرف و حدیث بوده است زیرا چارچوب مشخص ندارد. باید دست از مقایسه برداریم. باید حق یک پرستار خوب را درنظر بگیریم و چارچوب باید بگونه‌ای باشد که پرستار و پزشک به حق خود برسند. در این زمینه سال قبل مقام معظم رهبری هم ورود کردند و آیین‌نامه تعرفه‌گذاری در شورای عالی بیمه تصویب شد و در دولت هم تصویب شد و خوشبختانه دولت هم نگاه مثبت به تعرفه‌ها دارد.

میرزابیگی تاکید کرد: عوامل انگیزشی پرستاران و مدافعین سلامت نکته مهمی است. در این زمینه فوق‌العاده ویژه و افزایش ناشی از فصل دهم قانون خدمات کشوری انجام شد اما فوق العاده خاص و سختی کار، مسائل بازنشستگی و… در دست پیگیری است.

وی با اشاره به اهمیت تدوین مدل جدید مراقبت پرستاری، تصریح کرد: کرونا، چالش سالمندی و… ثابت کرد که محل خدمت فقط بیمارستان نیست و تک بازیکن هم فقط پزشک نیست و تیم سلامت باید کنار هم کار کنند که نماد این موضوع در حوزه پرستاری مراقبت در منزل است. تاکنون سلامت را تبدیل به یک کالای تک محصولی، تک عرضه کردیم که فقط در بیمارستان ارائه می‌شود اما باید به مردم حق انتخاب دهیم. در توسعه مدل پرستاری و آموزش‌های جامعه نگر ان‌شاءالله پیگیر هستیم.

وی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت اظهار کرد: پیگیری‌های زیادی داشتیم. بالغ بر ۱۵۰ جلسه برون سازمانی در نظام پرستاری و بالغ بر ۲۰۰ مکاتبه هم انجام شده است که به وضع قابل قبول و البته نه رضایت بخش رسیدیم. زمانی کسب رضایت می‌کنیم که مردم و پرستاران راضی باشند.

میرزابیگی ادامه داد: موضوع مهاجرت پرستاران وجود دارد اما روند صعود و نزول دارد. سواد و دانش پرستاران ایرانی و اخلاق حرفه‌ای موضوع مهمی است که در ایران به آن به شدت پرداخته می‌شود و کشورهای دنیا هم به دنبال پرستاران ایرانی هستند و برای جلوگیری از این امر باید به دنبال افزایش جذابیت‌های قانونی بود.

وی افزود: ما الان در حوزه استخدام ها در یک بخش در همین کرونا مثلا ۱۰ پرستار داریم که یک کار انجام میدهند اما روابط استخدامی متفاوت دارند. پرستاران جوان تلاش بیشتری هم می‌کنند اما شرکتی یا ۸۹ روزه هستند. روسای چند دانشگاه در موج اول کرونا گفتند تعدادی داوطلب نیاز دارند و قول حداقل قرارداد یکساله دادند اما متاسفانه با فروکش موج اول قراردادهای ۸۹ روزه را باب کردند و بچه‌ها را خانه نشین کردند. از دولت و وزارتخانه می‌خواهیم بساط قرارداد ۸۹ روزه را جمع کرده و حتی برخورد کنند. نباید هیچ قراردادی کمتر از یک سال باشد.

او تاکید کرد: اتفاقاتی که در حوزه فوق العاده ویژه رخ داد تا حدودی حقوق ها را افزایش داد و حدود ۵۵ هزار مجوز استخدام نیروها را گرفتیم تا مشکل امنیت شغلی تا حدودی برطرف شود. در سازمان نظام پرستاری وظیفه‌ای جز پیگیری درخواست پرستاران نداریم. تا دوشنبه هفته آینده خبرهای خوشی برای پرستاران خواهیم داشت.

وی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت افزود: در مورد نیروهای شرکتی و طرحی هم مشکلاتی مطرح است که اعلام می‌شود. مجوزهای استخدامی خوبی هم تا الان داده شده است ایده آل ما این است که عددی به پرستاران موجود اضافه شود نه اینکه فقط پرستاران قبلی نوع قراردادشان عوض شود هرچند که این موضوع هم خوب است اما ایده آل نیست‌. آمار پرستار به تخت بین ۰.۴ تا ۱.۲ متفاوت است. هدف از مجوزهای استخدامی افزایش پرستار به تخت است اما اولویت استخدام با نیروهایی است که در دوران کرونا فعالیت ویژه داشتند.

وی در پاسخ به سوالی پیرامون دریافت وجه توسط سازمان نظام پرستاری، گفت: سازمان چطور از دولت قبل موضوع تعرفه‌گذاری را پیگیری نکرده است که آیین نامه ۱۴ سال بر زمین مانده را تصویب کرده است؟ این اتفاقات در دولت قبل رخ داد. بعد از چندین سال از این دولت در تاریخ ۸ آبان ماه در اجلاسیه خزر به ما ۲۰ میلیارد تومان کمک شد که چک آن قابل رویت است. ۱۰ میلیارد از این پول به هیئت مدیره‌های نظام پرستاری اختصاص یافت تا تجهیزات بخرند و ۱۰ میلیارد هم برای ساختمان ۸ طبقه جدید خریداری شده برای سازمان هزینه بازسازی کردیم. این مبلغ نوش جان نظام پرستاری باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا


خبر 10 آذر 1400: درخواست توقف استخدام و تبدیل وضعیت از وزیر بهداشت

رئیس سازمان برنامه و بودجه در نامه‌ای به وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از وی خواست که هرگونه استخدام و بکارگیری نیروی جدید یا تبدیل وضعیت نیرو تا زمان تامین اعتبار و صدور مجوز کتبی را متوقف کند.

به گزارش ایلنا، مسعود میرکاظمی، در نامه‌ای به بهرام عین‌‌الهی، با اشاره به تامین نشدن اعتبار لازم برای هرگونه استخدام، به وی اعلام کرد که از هرگونه استخدام و بکارگیری نیروی جدید و یا تبدیل وضعیت نیرو تا زمان تامین اعتبار و صدور مجوز کتبی توسط این سازمان خودداری کند.

منبع: خبرگزاری ایلنا


خبر 12 آبان 1400: مهلت استفاده از مجوز استخدام 30 هزار نفری پرستاران فقط تا پایان سال

آرمین زارعیان در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: حدود 5 ماه بیشتر به پایان سال باقی نمانده اما آزمون استخدامی پرستاران برای سال 1400، هنوز برگزار نشده و حتی تاریخ آزمون نیز تعیین نشده، همچنین اگر عملا این اتفاق نیفتد سهمیه سال 1400 سوخت می‌شود.

آرمین زارعیان، رئیس هیات مدیره نظام پرستاری، در گفت‌وگو با خبرنگار اجتماعی خبرنگار اجتماعی برنا گفت: کمک پرستار که دستیار پرستار است را از قبل هم داشتیم و موضوع جدیدی نیست.

او با بیان اینکه دبیرستان بهیاری نیز گذشته وجود داشت و آن‌ها دوران سه ساله دبیرستان خود را طی و به عنوان بهیار فعالیت می‌کردند، افزود: درحال حاضر به کارگیری بهیار بسیار محدود است و در بسیاری از مناطق دبیرستان‌ها بسته شده است. در برخی از شهرهای سیستان و بلوچستان که نیروی بومی می‌گیرند و کمتر کسی برای خدمت به آن جا می‌رود، دبیرستان‌های بهیاری کماکان وجود دارد.

زارعیان ادامه داد: به هرحال دوره‌های بهیاری در بسیاری از مناطق کنسل شده و دوره‌های کمک پرستار، که یک ساله است، برگزار می‌شود.

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری با اشاره به اینکه دوره‌های کمک پرستاری همان دستیار پرستار است، گفت: دستیار پرستاری یا کمک پرستار یک رده شغلی است که تحصیلات ندارد و کارهای اولیه بیمار را انجام می‌دهد.

زارعیان درباره افزایش و استخدام جدید پرستاران افزود: حدود 35 هزار نفر فرصت استخدام برای پرستاران وجود داشت که آزمون برگزار شد اما تا این لحظه آن‌ها هنوز وارد چرخه مراقبتی نشدند.

او با اشاره به مجوز استخدام 30 هزار نفری پرستاران وزارت بهداشت برای سال 1400، تصریح کرد: با اینکه 5 ماه بیشتر به پایان سال باقی نمانده مجوز آزمون استخدامی هنوز برگزار نشده و حتی تاریخ آزمون نیز تعیین نشده، همچنین اگر عملا این اتفاق نیفتد سهمیه سال 1400 سوخت می‌شود.

رئیس هیات مدیره نظام پرستاری افزود: این فرصت مناسبی برای جذب نیروی پرستاری است همچنین بسیاری از پرستاران طرحی، شرکتی و… خودشان متقاضی شرکت در آزمون و تغییر وضعیت خود هستند که بتوانند وارد بیمارستان‌ها شوند.

او با بیان اینکه پرستاران بیکار نیستند و در نهایت به کارگیری می‌شوند اما به صورت قراردادی 89 روزه و شرکتی فعالیت می‌کنند، تأکید کرد: زمانی که پرستاری جذب نمی‌شود، او سر از کشورهای خارجی در می‌آورد.

زارعیان درباره مهاجرت پرستاران در زمان کرونا گفت: آمار دقیق این افراد وجود ندارد اما آن چیزی که عنوان می‌شود نزدیک 5 هزار پرستار در دوران کرونا مهاجرت کردند که تعداد این افراد در شرایط بیماری در کشور ما بسیار زیاد است.


خبر 29 مرداد 1400: صدور مجوز جذب 57 هزار نیروی جدید در وزارت بهداشت (منبع: خبرگزاری ایلنا)

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی در ادامه اخبار استخدام وزارت بهداشت گفت: در سال جاری مجوز جذب ۵۷ هزار نفر نیروی انسانی برای وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی صادر شده است.

به گزارش ایرنا، حسینعلی شهریاری روز جمعه در حاشیه بازدید از بیمارستان آل‌جلیل شهرستان آق‌قلا واقع در شمال استان گلستان اظهارداشت: نیروهای جذب شده سال گذشته به تعداد ۵۷ هزار نفر بیشتر نیروهای شرکتی و قراردادی وزارت تابعه بودند و تاثیر در جامعه و حل مشکل بیکاری دانش آموختگان نداشته است.

وی با اشاره به گزارشی که ۲ هفته قبل از سوی این کمیسیون به رییس مجلس و از سوی ایشان به رییس جمهوری ارائه شد، خاطرنشان کرد: در این گزارش تاکید شده به منظور رفع خستگی روحی و جسمی کادر درمان به ویژه در شرایط خاص و حاد کرونایی، با تصویب بودجه مناسب مطالبات کادر درمان پرداخت شود تا آنان بتوانند با روحیه و انگیزه بیشتری در این شرایط به کار خود ادامه دهند.

وی یادآور شد: رئیس مجلس شورای اسلامی این کمیسیون را مجاب کرد تا در مدت ۴۸ ساعت گزارشی از وضعیت بهداشت و درمان کشور به ویژه در بخش کرونا به رییس جمهوری ارائه دهد که این گزارش در کمتر از مدت زمان تهیه شده با ۲۰ ماده تهیه و تحویل رییس مجلس شد تا از سوی رییس مجلس و سلسله مراتب تقدیم رئیس جمهوری شود.


خبر 2 مرداد 1400: اعلام جزییات آزمون استخدام پیمانی وزارت بهداشت در سال 1400 (منبع: خبرگزاری ایلنا)

آزمون استخدامی پیمانی وزارت بهداشت در قالب آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور برگزار می‌شود. به گزارش ایلنا، این مجوز جذب نیرو، برای استخدام تمامی رشته‌های علوم پزشکی (۶۰ درصد در بخش درمان و ۴۰ درصد در بخش بهداشت) در سراسر کشور است و این تعداد نیرو به فراخور نیاز نظام سلامت کشور با تقاضای وزارت بهداشت و با صدور مجوز توسط سازمان برنامه و بودجه انجام شده است.

آزمون استخدامی پیمانی وزارت بهداشت در قالب آزمون استخدامی فراگیر دستگاه‌های اجرایی کشور (آموزش و پرورش، تامین اجتماعی، نظام پزشکی، پزشکی قانونی، بهزیستی، سازمان امور زندانها، انتقال خون، اورژانس کشور و… نیز آزمون استخدامی خواهند داشت) توسط سازمان سنجش برگزار خواهد شد. اخبار دفترچه آزمون استخدامی جدید ظرف هفته‌های آتی منتشر می‌شود.

دانلود نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت


 آگهی ثبت نام داوطلبان گروه‌های مختلف پرستاری – ۲۸ تیر ۱۴۰۰

 سازمان نظام‌پرستاری از داوطلبان گروه‌های مختلف پرستاری جهت خدمتگزاری به مردم استان سیستان و بلوچستان و سایر استانهای جنوبی کشور ثبت نام به عمل می‌آورد.

به گزارش پایگاه خبری سازمان نظام پرستاری کشور ؛ این سازمان آماده ثبت نام از داوطلبان گروه‌های مختلف پرستاری برای حضور در جبهه عشق ؛ ایثار و دلدادگی است و از همه داوطلبانی که آمادگی برای خدمت‌گزاری به مردم بزرگوار استانهای سیستان و بلوچستان ؛ هرمزگان و سایر استانهای جنوبی را دارند خواهشمند است از طریق مراجعه سایت نظام پرستاری (ستاد صحت) اقدام به ثبت نام نمایند ، ضمنا داوطلبین گرامی در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر می توانند با شماره ۰۹۱۲۲۹۹۵۰۷۵ تماس بگیرند.

جهت ثبت نام اینجا کلیک کنید


خبر ۱۹ تیر ۱۴۰۰: اعلام نتایج نهایی آزمون استخدام پیمانی وزارت بهداشت (منبع: سایت سازمان سنجش)

ضمن آرزوی موفقیت سایت ایران سوال برای یکایک شما کارجویان گرامی به اطلاع می‌رسانیم؛ نتایج نهایی آزمون استخدامی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سال ۹۹ اعلام گردید.

جهت مشاهده نتایج نهایی آزمون اینجا کلیک نمایید


خبر ۱۹ تیر ۱۴۰۰: اطلاعیه سازمان سنجش در خصوص اعلام نتایج نهایی آزمون استخدام پیمانی وزارت بهداشت (منبع: سایت سازمان سنجش)

پیرو اطلاعیه منتشر شده مورخ ۹۹/۱۲/۲۰، به اطلاع آن دسته از متقاضیانی که در آزمون استخدامی متمرکز ستاد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، دانشگاه ها و دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی و سازمان انتقال خون کشور در تاریخ ۹۹/۱۱/۲۴ شرکت نموده‌ و برای بررسی مدارک و انجام مصاحبه به مراجع ذیربط مراجعه نموده اند، می‌رساند، که کارنامه نهایی متقاضیان در مرحله اول اعلام نتایج در درگاه اطلاع رسانی سازمان ‌سنجش آموزش کشور از بعدازظهر روز شنبه مورخ ۱۴۰۰/۰۴/۱۹ قرار می‌گیرد. لذا متقاضیان هریک از دانشگاه ها، دانشکده‌های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی و سایر موسسات وابسته به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی می‌بایست با توجه به نتیجه اعلام شده مندرج در کارنامه و توضیحات ذیل این اطلاعیه اقدام نمایند.

لازم به ذکر است که برای تمام متقاضیانی که کارنامه قبولی صادر شده است، می بایست ازطریق مراجعه به درگاه اطلاع رسانی دانشگاه ها، دانشکده ها و سازمان مربوطه، اطلاعات مربوط به ادامه روند استخدامی را کسب نمایند.

یادآوری ها:

۱-استخدام پذیرفته شدگان در آزمون که مراحل قانونی را طی نموده باشند، منوط به تایید هسته گزینش دانشگاه مربوطه و توانمندی‌های جسمی، روانی، ذهنی و حرکتی افراد توسط واحد طب کار موسسه و یا کمیسیون پزشکی طبق شیوه نامه سلامت جسمانی و روانی وزارت متبوع است.

۲-متقاضیانی که در زمان‌های مشخص شده توسط دانشگاه‌های علوم پزشکی، نسبت به ارائه مدارک و مستندات لازم برای شروع به کار اقدام ننمایند، از انجام مراحل بعدی محروم و حق هیچگونه اعتراضی نخواهند داشت. در اینگونه موارد با هماهنگی سازمان سنجش آموزش کشور از سایر شرکت‌کنندگان دارای حدنصاب و شرایط آگهی به ترتیب نمره فضلی دعوت خواهد شد.

۳- نتایج تکمیل ظرفیت مشاغل باقیمانده متعاقباً بعد از بررسی مدارک و انجام مصاحبه (در مشاغل مشخص شده) از طریق درگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور اعلام خواهد شد.

۴-متقاضیانی که به نمرات مصاحبه، امتیاز بومی و امتیاز مدت زمان خدمت در شرایط کرونا اعتراض دارند لازم است به دانشگاه ها، دانشکده ها و سازمان مربوطه که مصاحبه کننده و بررسی کننده مدارک بوده، مراجعه کنند و از مراجعه به سازمان سنجش آموزش کشور خودداری نمایند.

۵-مسئولیت ناشی از عدم رعایت دقیق ضوابط و شرایط اعلام شده در متن آگهی و اصلاحیه بعدی آن و یا ارائه مدارک به صورت ناقص در زمان تعیین شده بر عهده متقاضی خواهد بود و در هر مرحله از مراحل آزمون، مسابقه و جذب، محرز شود متقاضی به اشتباه یا به عمد اطلاعات خلاف واقع داده و یا فاقد شرایط مندرج در آگهی است، از انجام مراحل بعدی محروم گردیده و در صورت صدور حکم استخدامی، حکم مزبور لغو و بلااثر می‌شود.


خبر ۱۹ تیر ۱۴۰۰: نتایج نهایی آزمون استخدام پیمانی وزارت بهداشت امروز ۱۹ تیر اعلام می‌شود (منبع: خبرگزاری ایسنا)

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت گفت: نتایج نهایی آزمون استخدامی وزارت بهداشت امروز (شنبه) اعلام می‌شود.

به گزارش ایسنا و بنابر اعلام وبدا، دکتر سید کامل تقوی نژاد معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی وزارت بهداشت اظهار کرد: آزمون استخدام وزارت بهداشت بصورت پیمانی در تاریخ ۲۴ بهمن با رقابت بیش از ۲۰۰ هزار داوطلب برای جذب و بکارگیری نزدیک به ۴۰ هزار نیروی انسانی جدید برگزار شد.

وی ادامه داد: نتایج اولیه شامل لیست معرفی افراد جهت راستی آزمایی و بررسی مدارک در تاریخ ۲۳ اسفند اعلام شد که در این مرحله داوطلبان واجد شرایط بر اساس سهمیه‌های قانونی و نمره‌های کسب شده به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور معرفی شدند.

تقوی نژاد یادآور شد: روال بررسی مدارک و راستی آزمایی اطلاعات ثبت شده این افراد، از جمله بومی بودن، بررسی سهمیه‌های ایثارگری، شرایط سنی و تحصیلی داوطلبان معرفی شده و امتیاز ویژه کرونا مصوب ستاد ملی مبارزه با کرونا، با تشکیل جلسه‌های کمیته بررسی امتیاز کرونا و حضور نمایندگان سازمان برنامه و بودجه استان ها، برگزاری مصاحبه و تست آمادگی جسمانی و دعوت از افراد جدید به اتمام رسید و اطلاعات صحیح داوطلبان در پرتال آزمون‌های سازمان سنجش آموزش کشور ثبت شد.

معاون توسعه مدیریت، منابع و برنامه ریزی استخدام وزارت بهداشت در پایان از تلاش و همکاری سازمان سنجش آموزش کشور قدردانی و عنوان کرد: اطلاعات و جزئیات نحوه تحویل مدارک، گزینش و تسریع در فرآیند آغاز به کار این افراد به زودی اطلاع رسانی می‌شود.


خبر ۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰: تلاش برای صدور مجوز جذب ۳۰ هزار نیروی پرستار در سال جاری (منبع: خبرگزاری ایسنا)

محمد میرزابیگی، رئیس سازمان نظام پرستاری در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس در خصوص «کمبود پرستار و اینکه آیا امسال جذبی دارید؟»،گفت: ما مرتب پیگیر هستیم که جذب نیروی پرستاری داشته باشیم.سال گذشته به دنبال مجوز جذب ۵۲ هزار و ۲۰۰ نفر رفتیم و امسال نیز دنبال مجوز جذب ۳۰ هزار نفر هستیم و تا آن مرحله که به استانداردهای لازم در خصوص تعداد پرستار برسیم، موضوع را دنبال می‌کنیم.

جهت دانلود نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت اینجا کلیک نمایید


استخدام وزارت بهداشت ( خبر استخدام جدید در سال ۱۳۹۸ )

ضمن عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما داوطلبین عزیز آزمون‌های استخدامی . در این بخش با شما هستیم تا با ارائه آخرین اخبار استخدامی سازمان وزارت بهداشت شما را از نحوه برگزاری این آزمون مطلع نماییم تا بتوانید در صورت نیاز و شرکت در این آزمون آینده شغلی خودتان را رقم بزنید. ایران سوال اولین وبسایت تولید‌کننده نمونه سوالات استخدامی وزارت بهداشت در کشور در این آزمون بسته‌های تضمینی خود را ارائه نموده است تا داوطلبین با در دست داشتن منبعی معتبر بتوانند با خیالی آسوده بر سر جلسه این آزمون حاضر شوند.

دانلود سوالات استخدامی وزارت بهداشت


۲۷ خرداد ۹۸ – ۲۰ هزار نیرو به استخدام وزارت بهداشت در خواهند آمد.

سازمان وزارت بهداشت کشور به علت کمبود نیروی انسانی خود خواهان جذب ۲۰ هزار نفری در آزمون استخدامی ۹۸ شده است تا بتواند جایگزین‌های مناسبی را برای افراد بازنشسته از بین افراد مستعد و توانمند انتخاب کند. کلیه هماهنگی‌های لازم با سازمان امور استخدامی انجام شده است هماهنگی‌هایی از نظیر (چگونگی برگزاری، تاریخ برگزاری، صدور مجوز و … ) و در شغل‌هایی همچون پرستاری، پزشکی، اورژانس و … این اقدامات انجام خواهد شد.

مطمئنا با توجه بر کلیه هماهنگی ها و همکاری کلیه سازمان ها این خبر به زودی منتشر خواهد شد. داوطلبین بدانند که سازمان وزارت بهداشت در چند بخش خود کمبود نیروی بسیار شدیدی را احساس می‌کند و مطمئنا از تعداد افراد جذب شده در رشته‌های پرستاری و اورژانس بیشتر از رشته‌های دیگر خواهد بود. گفته‌ها حاکی از این است که تعداد افراد جذب شده برای رشته پرستاری ۹ هزار نفر و اورژانس ۳ هزار نفر است اما باید خبر دقیق را با اعلام این سازمان خدمتتان اعلام کنیم.

جذب ۲۰ هزار نیرو در وزارت بهداشت طی استخدام دو مرحله ای انجام خواهد شد یعنی در نیمه اول و دوم امسال شاهد برگزاری این استخدام خواهیم بود.

وزارت بهداشت


وبسایت وزارت بهداشت

مطالب مرتبط