راه های غلبه بر استرس در آزمون های استخدامی


با سلام خدمت شما دوستان و داوطلبین شرکت در آزمون های استخدامی،امروز و در این مطلب با ارائه مقاله ای تحت عنوان راه های غلبه بر استرس در آزمون استخدامی با شما داوطلبین عزیز بوده و امیدواریم با مطالعه آن بتوانید با آمادگی کامل و بدون استرس در روز آزمون حاضر شده و نتیجه ای مطلوب کسب نمایید.

استرس و نقش آن در کاهش بازدهی

برای کسانی که در هر آزمونی ثبت نام و شرکت نموده اند استرس کلمه ای آشنا و البته ملموس می باشد،بالاخص اگر آزمون مربوطه به نوعی با سرنوشت اشخاص مرتبط باشد،این کلمه تا جایی می تواند پیش رفته و تاثیر منفی بگذارد که در درجات بالا سبب از حال رفتن داوطلبین در جلسه آزمون گردد.البته این اتفاق بسیار کم و به ندرت می تواند اتفاق بیافتد اما به هر حال نقش منفی استرس در کاهش سطح بهره وری افراد بر هیچکس پوشیده نبوده و نمی باشد.

ما در این مقاله قصد داریم تا با ارائه ی راه کار هایی مفید و البته کاربردی به شما داوطلبین شرکت در آزمون های استخدامی کمک کرده تا بتوانید با آمادگی کامل در جلسه آزمون حاضر شده و انشااله با موفقیت آن را پشت سر بگذارید و از کسانی باشید که به استخدام در نهاد و سازمان مورد نظر در می آیند.

استرس چیست؟

همانطور که می دانید بدن انسان در برابر عوامل مختلف واکنش ها ی مختلفی از خود به نمایش گذاشته که یکی از این واکنش ها در برابر عوامل محرک از جمله فشار های درونی و بیرونی سبب شده تا بدن تعادل درونی خود را از دست بدهد.به جهت بازیابی این تعادل بدن خود به گونه ای هوشمندانه وارد عمل شده و سعی در بازیابی آن و عادی سازی رفتار می نماید،این رفتار هوشمندانه با علائمی همراه می باشد که به عنوان علائم استرس شناخته می شوند.

راه های غلبه بر استرس در آزمون استخدامی

استرس می تواند گاهی خفیف و گاها هم به صورت شدید بروز نماید،در بیشتر موارد حالت خفیف آن مفید و سبب دقت بیشتر افراد در انجام کارها و کسب نتیجه ی مطلوب می گردد.بر خلاف این حالت،حالت شدید آن می تواند بسیار خطرناک بوده تا جایی که علاوه بر اختلال شدید در روند طبیعی زندگی می تواند زمینه ساز بیماری های جسمی و روحی بسیاری شود.خوشبختانه استرسی که نتیجه ی ثبت نام برای شرکت در یک آزمون استخدامی می باشد در اکثر موارد خفیف بوده و سبب مطالعه ی بیشتر داوطلبین و به دنبال آن کسب نتیجه ی بهتری در این آزمون ها می گردد.

راه های غلبه بر استرس در آزمون استخدامی

۲۴ راه برای اینکه بدانیم چگونه بر استرس آزمون استخدامی غلبه کنیم؟

۱- غذای سالم بخورید:مغز انرژی زیادی نیاز دارد و طبیعتا در زمان درس خواندن تامین این انرژی موجب تمرکز بهتر و بیشتر روی مطالب درسی میشود.مانند صبحانه با شیر گرم و گردو و مواد قندی ،نهار با جوجه کباب و ماست یونانی و … و یک شام سبک .حتما و حتما روزانه بطور میانگین ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید.

۲- خواب کافی و مفید:خواب به مدت ۸ ساعت برای ریکاوری بدن و دوری از ختگی و کسلی بسیار مهم و اساسی است و برای بیداری اجباری از نوشیدنی ‌های کافئین‌دار پرهیز کنید.

۳- تمرکز بر درس :در زمان درس خواندن خود را متمرکز بر درس کنید و از انجا که مغز بیشتر از۴۵ نمیتواد تمرکز خود را حفظ کندبعد از ۴۵ دقیقه درس را کنار گذاشته و ذهن خود را با ورزش سبک از درس دور کنید تا از احساس خستگی و بی‌حوصلگی دوری کنید.

۴ – در صورت نیاز به مشاور مراجعه نمایید: در صورتی که نیاز میدانید با یک مشاور روانشناس در خصوص تمرکز و نحوه مطالعه براساس خصوصیات خلقی و روحی شما که منحصر به فرد است راهنمایی طلب کنید، مطالب استخدام آینده بصورت کلی‌تر بیان میگردد .

۵- برای مطالعه برنامه‌ریزی داشته باشید : برای قبولی در آزمون استخدامی با تعداد بیشمار داوطلبین ، نیاز به برنامه ریزی دقیق و مدیریت زمان دارید.از جداول زمانی-درسی استفاده نمایید.

ذکر این نکته ضروری است که هیچ روش مطالعه‌ای حجت نیست و شما با توجه به شرایط خود میتوانید بهترین روش را برای خود استفاده نمایید اما باید دقت داشته باشید مهم‌تر از نوع برنامه چیدمان شده وفاداری به آن و تعهد در خصوص انجام دقیق فرایند‌های آن است.

۶- سنجش دانسته‌های خود: برای اینکه از میزان اظلاعات خود دریافت داشته باشید و استرس خود را کم کنید تعدادی سوال در رشته امتحانی خود که در استخدام آینده ارائه شده است تهیه و خود‌آزمایی نمایید.استفاد از سوالات معتبر تاکید میگردد.

۷- سنجش دانسته‌های خود: برای اینکه از میزان اظلاعات خود دریافت داشته باشید و استرس خود را کم کنید تعدادی سوال در رشته امتحانی خود که در استخدام آینده ارائه شده است تهیه و خود‌آزمایی نمایید.استفاد از سوالات معتبر تاکید میگردد.

۸- روش مطالعه مخصوص به خود را داشته باشید : روش مطالعه و زمان خاص خود را داشته باشید چون افراد تفاوت‌های زیلدی با یکدیگر دارند. بعضی‌ها صبح و برخی عصر درس میخوانند، هر دو صحیح است اما باید بدانید کدام بازدهی بیشتری برای شما دارد.

۹- به رقبا توجه نکنید ، کار خود را انجام دهید : شاید برخی از رقبا و دوستان بگویند که روزی ۱۸ ساعت درس میخوانند و آماده قبولی در آزمون استخدامی هستند ولی این را بدانید

رهرو آنیست که گه تند و گهی خسته رود                                                                       رهرو آنست که آهسته و پیوسته رود

و بر عکس بعضی‌ها می‌گویند که اصلا درس نمی‌خوانند در حالی که شاید هردو عنوان ذکر شده و بیان دوستان غلو آمیز باشد و توصیه ما به شما عزیزان این است که متعادل و با برنامه ریزی خاص خود برای آزمون آمادگی لازم را کسب کنید و موفقیت خود را تضمین نمایید.

۱۰- تفریح و عذاب وجدان همیشگی : بعد از درس خواندن طبق برنامه ریزی اگر زمان تفریح و سرگرمی شما فرا رسید از آن لذت ببرید و عذاب وجدان نداشته باشید.

۱۱- مدیتیشن داشته باشید: چشمان خود را ببندید و روی دم و بازدم خود تمرکز کنیدو تاثیر شگرف آن را ببینید.

۱۲-امید به خدا داشته باشید : شما با توکل و تلاش مبتنی بر تعقل حتما جزء قبولی‌ها خواهید بود.

۱۳- استراحت چشمان :بعد از مطالعه در هر ست به فضای دوردست نگاه کنید و این فضا حدالامکان سبز رنگ باشد مانند جنگل یا باغچه تا نزدیک بینی ممتد چشمان شما ناشی از مطالعه کتاب موجب خستگی چشم شما نگردد.

در نهایت چند مورد از موارد مورد نیاز برای آزمون نیز بصورت کوتاه ذکر میگردد.

۱۴-همیشه اتاقتان را مرتب نگه دارید

۱۵- تمرکز بر کمال داشته باشد نه پیشرفت

۱۶- شکلات تلخ در روز میل نمایید

۱۶- چای بنوشید

۱۷- مرکبات میل نمایید

۱۸-نفس عمیق را فرامش نکنید

۱۹- از جملات مثبت استفاده نمایید

۲۰-جند کار را با هم انجام ندهید

۲۱- تکنیک های مدیریت زمان را مطالعه نمایید

۲۲- هر روز چند دقیقه زیر نور ملایم آفتاب قرار یگیرید

۲۳-خاطرات خوشحال کننده و خنده‌دار را مرور کنید

۲۴- از موبایل و شبکه های اجتماعی حتی‌الامکان دوری کنید

استخدام آینده تا انتها همراه شماست

منبع مطالعاتی مناسب از بهترین راه های غلبه بر استرس در آزمون استخدامی

منبع مطالعاتی مناسب یکی از راه های غلبه بر استرس در آزمون استخدامی می باشد.اگر داوطلبی از منبع تهیه جزوه و سوالاتی که برای شرکت در آزمون از آنها استفاده می کند مطمئن بوده و بداند این نمونه سوالات برگرفته از منابع و مواد اعلامی آزمون مربوطه می باشند با خیالی آسوده اقدام به مطالعه خواهد نمود.

راه های غلبه بر استرس در آزمون استخدامی

ایران سوال و ارائه نمونه سوالات استخدامی

ایران سوال یکی از وبسایت های ارائه دهنده نمونه سوالات استخدامی بوده که تیم مدیریت این وبسایت با بهره گیری از اساتید و متخصصین حوزه های استخدامی و با رویکردی پژوهش محور سعی در ارائه ی کامل ترین نمونه سوالات استخدامی را دارد،به گونه ای که نمونه سوالات ارائه شده با عبور از فیلتر های درون سازمانی تماما برگرفته از منابع و مواد اعلامی بوده و مطالعه ی آن ها می تواند شما را به درصد بالایی از آمادگی مورد نیاز شرکت در این آزمون ها برساند.امیدواریم با تهیه و مطالعه ی آنها بتوانید به نتایج مطلوبی دست یابید.

نمونه سوالات استخدامی آموزش و پرورش

نمونه سوالات استخدامی فراگیر دستگاه های اجرایی

نمونه سوالات استخدامی شهرداری

سازمان نظام پزشکی کل کشور